"Przekazano już zmodernizowanych w Fabryce Pojazdów Szynowych Cegielski 90 wagonów. Jak państwo pamiętacie, w roku 2017 w Poznaniu w Fabryce Pojazdów Szynowych miałem zaszczyt być obecny przy podpisaniu umowy na modernizację wagonów dla PKP Intercity na kwotę prawie 410 mln zł" - powiedział Adamczyk.

"Nie tylko drogowcy oddają zamówione przedsięwzięcia przed terminem. Okazuje się, że polscy kolejarze, Fabryka Pojazdów Szynowych Cegielski również jest w stanie przed terminem wykonać zadanie. Prawie sześć miesięcy wcześniej pasażerowie będą mogli cieszyć się nowoczesnym, komfortowym taborem" - dodał.

Unowocześnione wagony to pojazdy przedziałowe klasy drugiej, wyposażone w wygodne fotele, z klimatyzacją, z gniazdkami. Ponadto w wagonach zostały zamontowane wzmacniacze sygnału oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

Minister przypomniał, że poznański zakład do roku 2015 był nierentowny i planowano jego likwidację.

"Dzisiaj przedsiębiorstwo posiada portfel zamówień na prawie 1 mld zł i to jest kolejna z dobrych informacji. Mamy nadzieję, że do roku 2023 cztery na pięć pociągów były zestawione z nowoczesnych, nowych bądź zmodernizowanych wagonów" - powiedział Adamczyk.

W zmodernizowanych wagonach zamontowano wózki nowego typu, które poprawiają komfort podróży, a maksymalna dopuszczalna prędkość zwiększona została ze 140 km/h do 160 km/h.

PKP Intercity planuje, że w sumie na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację taboru już posiadanego, a także na stacje postojowe przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł.

>>> Czytaj też: UOKiK ukarał Volkswagen Group Polska za zaniżanie emisji. To najwyższa kara w historii Urzędu