Wicepremier we wtorek rozmawiał z szefową MFW Kristaliną Georgiewą i przedstawicielami USA. Jego słowa w środę cytuje agencja Xinhua.

Liu stwierdził, że na podpisaniu porozumienia handlowego zyskają zarówno obie strony, jak i cały świat.

Chiński dziennik "Global Times", cytując anonimowe źródło, pisze w środę, że rozmowy Pekinu i Waszyngtonu w sprawie drugiej części porozumienia nie rozpoczną się w najbliższym czasie. Dodaje, że nałożone przez USA cła na chińskie towary nie zostaną szybko zniesione.

Informację o utrzymaniu ceł potwierdził w środę w rozmowie z telewizją CNBC Larry Kudlow, szef Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta USA Donalda Trumpa.

W ramach porozumienia handlowego, które ma zostać podpisane w środę, Chiny zgodziły się zwiększyć swój import amerykańskich towarów co najmniej o 200 mld USD w porównaniu z wartością swojego importu z USA w 2017 roku. Stany Zjednoczone zgodziły się w zamian na zniesienie niektórych odwetowych ceł wprowadzonych przez administrację prezydenta Donalda Trumpa na produkty importowane z Chin do USA o łącznej wartości 360 mld USD.

Ekonomista Wang Liaowei powiedział "Global Times", że po podpisaniu porozumienia Chiny znacznie zwiększą import amerykańskiej soi, wieprzowiny i bawełny.

Waszyngton zgodził się także zrezygnować z określania Chin jako państwa manipulującego kursem swojej waluty; administracja Trumpa zarzucała Pekinowi, że sztucznie zaniża kurs juana, aby w ten sposób podnosić konkurencyjność chińskich towarów na rynkach światowych. W rezultacie w sierpniu 2019 roku Chiny znalazły się na oficjalnej liście USA obejmującej państwa manipulujące swoją walutą.

Po podpisaniu w środę pierwszego etapu porozumienia handlowego nadal obowiązywać będą odwetowe 25-procentowe taryfy, jakie USA nałożyły na chiński eksport, głównie produkty konsumpcyjne, o wartości 250 mld USD rocznie. Stanowi to ponad połowę rocznej wartości chińskiego eksportu do USA.(PAP)

kib/ kar/