"Ceremonia podpisania umowy była niczym więcej niż tylko spektaklem telewizyjnym, który miał zakryć kompletny brak postępów w negocjacjach" - podkreśliła Pelosi.

Jej zdaniem wojna handlowa z Chinami wyrządziła ogromne i trwałe szkody amerykańskiej gospodarce. Nancy Pelosi skrytykowała także Trumpa za to, że eskalował konflikt handlowy z Pekinem, nie współpracując przy tym z Unią Europejską, Japonią i innymi krajami. Taka współpraca - jak podkreśliła Pelosi - mogłaby skłonić Chiny do większych ustępstw.

Po blisko dwóch latach od rozpoczęcia konfliktu, prezydent Donald Trump i wicepremier Chin Liu He podpisali w środę pierwszą część porozumienia handlowego z Chinami. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie zakupów amerykańskich produktów przez ChRL oraz ograniczenie wojny celnej.

Podczas ceremonii w Białym Domu obie strony podkreślały, że porozumienie, które wchodzi w życie w 30 dni od jego podpisania, jest korzystne dla USA, Chin oraz całego świata. Wskazywały też, że dokument stanowi ważny pierwszy krok w dalszych rozmowach handlowych między stronami.

>>> Czytaj też: Komisja Europejska wywróciła stolik i zaskoczyła PiS