Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest w Stalowej Woli od 1997 roku. Obszar inwestycyjny miasta należy do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Przez ten czas w Stalowej Woli pojawiło się 26 inwestorów, którzy zainwestowali 1,22 mld złotych i utworzyli 8 tys. miejsc pracy – mówi Paweł Kolczyński , wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Centralny Okręg Przemysłowy (COP) już przed II wojną światową był ukierunkowany głównie na przemysł ciężki, zbrojeniowy. Te tradycje pozostają aktualne również dzisiaj. Huta Stalowa Wola, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest jednym z najlepszych polskich zakładów zbrojeniowych, znanych głównie z produkcji Krabów (armatohaubice). Ale działa tu również część cywilna, produkująca maszyny budowlane. Ponadto dynamicznie rozwijają się zakłady przetwórstwa metalowego, odlewnie, ale również nowoczesne zakłady, związane z branżami innowacyjnymi.

Kolczyński z ARP: Nie da się uciec przed gospodarką 4.0

Polska staje się również wiodącym producentem paneli fotowoltaicznych. Niekwestionowanym liderem jesteśmy na rynku produkcji elektrycznych autobusów i ten potencjał w ARP chcemy wzmacniać, między innymi poprzez współpracę z RAFAKO Ebus. Krajowe możliwości są w tym obszarze spore. W 2018 roku mieliśmy aż 36-procentowy udział w eksporcie na rynkach europejskich. Te doświadczenia oraz rosnące zapotrzebowanie na niskoemisyjny transport publiczny pokazują, że  jest o co walczyć.  Mamy ambicje być liderem elektromobilności  Już w październiku ub. roku mówiłem, że ARP będzie liderem elektromobilności w Polsce. I mam nadzieję, że wkrótce wskażemy konkretne rozwiązania biznesowe – dodaje Kolczyński.

Stoimy też przed nowymi wyzwaniami związanymi z odnawialnymi źródłami energii (OZE), w tym przed produkcją wież wiatrowych i konstrukcji typu offshore (morskie farmy wiatrowe). Projekt ustawy już jest, a my liczymy na  rozwiązania, które wprowadzą mechanizm gwarantujący odpowiedni poziom prac wykonywanych przez polskich przedsiębiorców – tzw. local content. Mamy aktywa na Pomorzu i możemy w tym procesie inwestycyjnym uczestniczyć – podsumowuje wiceprezes ARP.