Torra wyjaśnił, że data przedterminowych wyborów zostanie przez niego ogłoszona w niedługiej przyszłości. Zaznaczył jednak, że kadencja wybranego 21 grudnia 2017 roku parlamentu, która powinna trwać do 2021 roku, wygasła w środę.

"Ta kadencja (...) dobiegła dziś do końca" - oznajmił Torra. Wyraził nadzieję, że podczas głosowania po południu zatwierdzony zostanie w katalońskiej izbie budżet Generalitatu.

Torra zaznaczył, że ogłoszenie przez niego przedterminowych wyborów jest m.in. skutkiem - jak to ujął - "braku jedności" i coraz większych sporów między separatystycznymi ugrupowaniami, na których opiera się kataloński rząd: bloku Razem dla Katalonii (JxCat) oraz Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC).

Szef Generalitatu wyraził ubolewanie, że przewodniczący katalońskiego parlamentu Roger Torrent z ERC zatwierdził w poniedziałek decyzję prezydium izby o anulowaniu mandatu deputowanego Torry. "Osłabiło to urząd przewodniczącego Generalitatu (...). Tymczasem dobro kraju jest ważniejsze od interesów partyjnych" - wskazał, sugerując nielojalną postawę władz ERC.

Decyzja o pozbawieniu Torry mandatu deputowanego została podjęta przez władze parlamentu Katalonii po orzeczeniach hiszpańskiego Sądu Najwyższego i państwowej komisji wyborczej (JEC). Orzekły one, że po grudniowym skazaniu premiera regionu na karę 1,5-rocznego zakazu sprawowania urzędów publicznych nie może on dłużej zasiadać w parlamencie.

19 grudnia 2019 roku Sąd Najwyższy Katalonii (TSJC) orzekł, że Torra nie będzie mógł sprawować urzędów publicznych przez 1,5 roku oraz nałożył na niego 30 tys. euro grzywny w związku z odmawianiem wykonania nakazów hiszpańskiej komisji wyborczej. Dotyczyły one zdjęcia symboli separatystycznych z obiektów publicznych w regionie przed wyborami do hiszpańskiego parlamentu z 28 kwietnia 2019 roku.

Podczas zwołanej niespodziewanie w środę konferencji prasowej Torra potwierdził swoją gotowość do spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w celu omówienia kwestii związanych z rozwiązaniem kryzysu w Katalonii. Spotkanie ma się odbyć 6 lutego w Barcelonie.

Marcin Zatyka (PAP)