Prezydent Francji Emmanuel Macron, który od poniedziałku przebywa z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, z premierem Mateuszem Morawieckim. Macron zaproponował, aby w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym weźmie udział kanclerz Niemiec Angela Merkel.

"Jeżeli chodzi o wizytę pana Macrona w Polsce, oceniam ją pozytywnie" - podkreślił Czarzasty we wtorek w radiu Zet. "Jako jeden z liderów opozycji uważam, że w tej chwili po brexicie Polska poszła w górę automatycznie, zyskuje" - dodał.

Pytany, czy Macron przyjechał do Polski, bo jej potrzebuje, odpowiedział: "Myślę, że każdy potrzebuje Polski, bo i naród duży, i miejsce strategiczne, i to jest jakby normalne". "Moim zdaniem z tej wizyty będzie sporo, jeżeli będą jakieś konsekwencje realnie ciągnięte, sporo dla Polski dobrego będzie wynikało" - podkreślił szef Sojuszu.

"Bez względu na to, czy jestem z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, czy w Platformie Obywatelskiej, w PSL-u, czy w PiS-ie, należy się z tego cieszyć, że nastąpi np. reset i dobre funkcjonowanie Trójkąta Weimarskiego, jeżeli nastąpi" - dodał Czarzasty. Jak zauważył Trójkąt Weimarski może doprowadzić do wspólnych przedsięwzięć czy wspólnej rozmowy na temat obronności Europy.

Podkreślił, że Polska powinna mieć dobre kontakty zarówno z USA, jak i z Francją. "Myślę, że to idzie w tym kierunku, jeżeli chodzi o Francję" - dodał. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski