Odnosząc się do pytań, czy ministerstwo obawia się, że łańcuch dostaw do Polski w związku z sytuacją w Chinach może zostać przerwany, wiceminister zaznaczył, że „patrząc na zjawisko związane z koronawirusem chce powiedzieć, że tutaj zarówno pan premier, jak i pan minister zdrowia czynią wszelkie starania, abyśmy byli bezpieczni i jesteśmy bezpieczni”.

„Natomiast jeśli chodzi o kwestie gospodarcze, to niewątpliwie da się zauważyć, że chińskie przedsiębiorstwa zatrzymały produkcję albo wstrzymały, zawiesiły ją. Natomiast patrząc na zapasy, na rotowanie magazynami, na kwestie dostaw – nie zauważmy jeszcze problemów tego w polskim sektorze” – mówił.

Dodał, że ministerstwo monitoruje sytuację. „Trzeba też patrzeć na to, jak potoczy się sytuacja w Chinach; na ile ta epidemia i powikłania tej epidemii odbiją się nie tylko na zdrowiu, ale także na kwestii gospodarczej” - mówił.

„Myślę, że jest za wcześnie na to, żeby wyrokować. Natomiast niewątpliwie jest to ważny aspekt, bo 42 proc. importu w zakresie przemysłowym pochodzi z Chin” – zaznaczył.

Wiceminister jest jednym z gości trwających od wtorku w stolicy Wielkopolski Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma 2020.

W tym roku swój udział w wydarzeniu zapowiedziało prawie 50 tys. fachowców, inwestorów, przedstawicieli handlu, generalnych wykonawców, inżynierów i architektów. Swoje stoiska na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ma niemal 1000 wystawców z ponad 30 krajów świata, w tym z Chin.

W związku z epidemią koronawirusa znacząca liczba firm z Chin zrezygnowała z przyjazdu; na MTP obecnych jest kilkunastu chińskich wystawców - nie ma wśród nich firm pochodzących z miasta Wuhan.

W trakcie targów na terenie MTP działa m.in. specjalny punkt medyczny; jego personel jest w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu oraz szpitalem.

Ponadto, w toaletach na terenie MTP umieszczono podajniki z płynem dezynfekującym, a w pawilonach rozwieszono oficjalny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w języku polskim, angielskim i chińskim. Komunikat przypomina, że w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, należy zgłosić się do punktu opieki medycznej. W widocznym miejscu znajduje się też numer telefonu - mogą tam dzwonić osoby, które zauważyły coś niepokojącego.

Tegoroczne targi Budma potrwają do piątku 7 lutego. (PAP)

autor: Anna Jowsa