"W 2016 roku osób, które w sposób dojrzały mogły korzystać z e-administracji było 400 tys. Tylu obywateli posiadało wtedy środek identyfikacji, czyli Profil Zaufany. Wtedy administracja do tego procesu podchodziła w sposób marginalny. Nie uważała go za ważny element swojego funkcjonowania" – powiedział PAP Zagórski.

Jego zdaniem, w ostatnich latach sytuacja uległa zmianie. "Dzisiaj mamy pięć milionów osób posiadających Profil Zaufany. To już nie jest skala marginalna. Ważny był ostatni rok; przybyło dwa miliony osób korzystających z tej usługi" – zauważył.

Przypomniał, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego z tej i innych usług e-administracji w 2019 roku korzystało już 40 proc. obywateli naszego kraju.

Według Zagórskiego, budowa e-administracji wymaga dwóch warunków; "Musimy mieć dobrze przygotowane usługi oraz obywatela, który jest gotowy z nich skorzystać. To jest sprzężenie zwrotne" – podkreślił minister.

Resort cyfryzacji wdrożył też m.in. "tzw. federacyjny model tożsamości elektronicznej". "W jego ramach mamy nie tylko Profil Zaufany, ale mamy także możliwość wydawania środków identyfikacji elektronicznej przez inne instytucje komercyjne" – mówił.

W Jasionce na Podkarpaciu od wtorku blisko tysiąc uczestników bierze udział w XIII Forum Europa-Ukraina, w środę Forum się zakończy. Hasło tegorocznego wydarzanie brzmi "Nowe możliwości, stare zagrożenia".

Zagórski w rozmowie z PAP zaznaczył, że ministerstwo cyfryzacji ma "dobre kontakty ze stroną ukraińską". "Od kilku lata wymieniamy się informacjami w obszarze cyberbezpieczeństwa. Przedstawiamy również rzeczy, które my wprowadziliśmy, np. środek identyfikacji elektronicznej, jedną bramkę do administracji, czy jeden portal rządowy" – powiedział.

Głównym organizatorem Forum jest Instytut Studiów Wschodnich, a współorganizatorem samorząd woj. podkarpackiego. Wydarzeniem towarzyszącym są IV Targi Wschodnie.(PAP)

Autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk