„Mamy pełne przekonanie i zdolności, by pokonać epidemię. Długoterminowy pozytywny trend rozwoju chińskiej gospodarki nie zmieni się” - powiedział Xi, cytowany przez państwową agencję prasową Xinhua.

Xi podkreślił, że wysiłki podejmowane przez Chiny mają na celu nie tylko ochronę zdrowia i życia Chińczyków, ale też ludzi na całym świecie. Zaznaczył, że zastosowane w Chinach środki zapobiegawcze zyskały aprobatę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i wielu innych krajów – podała Xinhua.

Chiński przywódca przypomniał też, że WHO wzywała państwa świata, by nie reagowały przesadnie. Wyraził nadzieję, że USA będą oceniać sytuację ze spokojem i odpowiadać w sposób racjonalny.

Według Xinhua Trump zapewnił Xi o pełnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla toczonej przez Chiny walki z epidemią i wyraził przekonanie, że Chiny odniosą w tej walce zwycięstwo. Oświadczył również, że USA są skłonne wysłać swoich ekspertów do Chin oraz pomagać temu krajowi na inne sposoby.

Nowy koronawirus może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Według danych państwowej komisji zdrowia do północy z czwartku na piątek potwierdzono w Chinach kontynentalnych prawie 29 tys. zakażeń, a 636 osób zmarło z powodu choroby.

Przywódcy Chin i USA poruszyli w rozmowie telefonicznej również sprawę podpisanego niedawno przez oba kraje wstępnego porozumienia handlowego i zgodzili się pracować na rzecz poprawy dwustronnych relacji – podała Xinhua.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)