Kontrakty podpisane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów z firmą Raytheon przewidują współpracę przy dostawach usług i materiałów niezbędnych do budowy polskiego systemu obrony powietrznej Wisła.

Umowa z OBR-CTM w Gdyni dotyczy zaprojektowania wyposażenia i integracji specjalistycznych kontenerów do obsługi systemu Wisła. ZM Tarnów mają produkować zespoły napędowe do wyrzutni, WZE dostarczą zestawy modułów elektroniki (Data Link Terminal Module - DLTM), podzespoły wchodzące w skład systemu Patriot.

PGZ zaznaczyła, że "umowy otwierają polskim zakładom możliwość eksportu własnych produktów i usług do innych państw-partnerów Patriot".

Reklama

"Podpisane umowy to efekt współpracy, której celem jest włączanie spółek z naszej Grupy w łańcuchy dostaw partnerów zagranicznych. W ten sposób umacniamy relacje z firmami z USA, otwierając przed naszymi Spółkami możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień na inne rynki" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ S.A Marek Borejko.

Wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon Peter Bata podkreślił, że umowy dowodzą zaangażowania tej firmy w zwiększenie udziału polskiego przemysłu w budowie systemu Patriot dla Polski. "Spółki PGZ dołączają do globalnego łańcucha dostaw firmy Raytheon, zyskując możliwość ubiegania się o kontrakty na sprzedaż swoich produktów innym partnerom systemu Patriot na całym świecie" – dodał.

Poram obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła został podzielony na dwie fazy. Umowę dotycząca pierwszej z nich, wartości 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł). podpisano przed dwoma laty.

Pierwsza faza programu Wisła obejmuje dostawy dwóch baterii opartych na systemie Patriot. Wchodzące w ich skład wyrzutnie mają być wytwarzane w Hucie Stalowa Wola. Transfer technologii i wiedzy ma pozwolić na obniżenie kosztów utrzymania systemu, za którego eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki PGZ.

Konsorcjum PGZ–Wisła odpowiadające za realizację programu Wisła składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), spółek HSW, Mesko, PIT-Radwar, WZE, Jelcz, Autosan, OBR-CTM, Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, ZM Tarnów, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, PCO oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1. Niektórez wymienionych spółek z Grupy wezmą udział w programie Wisła jako poddostawcy.

Raytheon Company, której obroty w 2019 roku wyniosły 29 mld dolarów i która zatrudnia 70 tys. pracowników na całym świecie, należy do największych firm zbrojeniowych, działa także na rynku cywilnym i w branży cyberbezpieczeństwa.

Raytheon oferuje systemy elektroniczne, w tym radary, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi w zakresie wykrywania, łączności i dowodzenia klientom w ponad 80 krajach. Siedziba firmy mieści się w Waltham w stanie Massachusetts.

>>> Czytaj też: Tim Marshall: XXI wiek będzie sukcesem Polski - politycznym i gospodarczym