W piątek w KPRM odbyło się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ws. koronawirusa.

Dworczyk poinformował w piątek na konferencji prasowej w KPRM, że - zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego - minister rozwoju Jadwiga Emilewicz została zobowiązana, aby do wtorku przedstawić pakiet propozycji dla firm z branż najbardziej dotkniętych stratami ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dodał, że chodzi m.in. o branże turystyczną i przewozową.

Ponadto, jak zaznaczył, minister finansów Tadeusz Kościński wyda w poniedziałek rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych. Dworczyk podkreślił, że wiąże się to z rozpoczęciem produkcji płynu do dezynfekcji przez Orlen; płyn ten ma trafić do szkół pod koniec następnego tygodnia.

Szef KPRM poinformował, że "w przyszłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia uruchomi specjalną, specjalistyczną infolinię przeznaczoną wyłącznie dla lekarzy". Wyjaśnił, że sugestie w tej sprawie "docierały z terenu". Z takimi propozycjami wystąpili też - jak zaznaczył - przedstawiciele klubów opozycyjnych na czwartkowym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. "To zaskutkowało taką decyzją. W przyszłym tygodniu specjalna infolinia zostanie uruchomiona" – wskazał szef KPRM.

Reklama

Minister dodał, że zgodnie z zaleceniem premiera została uruchomiona komunikacja w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "Jest połączenie z każdą gminą, czyli zostało uruchomionych ponad 2500 kontaktów w sytuacjach, kiedy będzie to potrzebne" - podkreślił Dworczyk. Jak mówił, "sieć informacyjna będzie dyżurować przez 24 godziny na dobę".

Szef KPRM powiedział też, że w piątek zostały podpisane decyzje rozdysponujące ponad 98 mln złotych dla szpitali w całej Polsce we wszystkich województwach. Jak dodał, "jeszcze dzisiaj Ministerstwo Finansów dokona przelewów, tak, że środki finansowe na kontach szpitali powinny się pojawić najdalej we wtorek".

Obecny na konferencji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński nawiązując do informacji o nowych czterech przypadkach koronawirusa w Polsce podkreślił, że po raz kolejny egzamin zdały procedury. "Udało się między innymi dotrzeć do jednego z chorych, który był w tym autobusie, którym podróżował ten pierwszy wykryty na terenie Polski przypadek" - powiedział Cieszyński.

Według niego, dzięki temu, że mamy sprawną komunikację i dobrą wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami sprawnie udaje nam się docierać do wszystkich pacjentów, którzy mają podejrzenie zarażenia koronawirusa. "Na ten moment wykonano ponad 900 testów (na koronawirusa), 128 osób jest hospitalizowanych, około 1300 jest poddanych kwarantannie. To są w szczególności osoby, które miały jakikolwiek kontakt z osobami podejrzanymi o to, że mogły mieć kontakt z koronawirusem oraz ponad 6 tys. osób, które są objęte stałym nadzorem epidemiologicznym" - zaznaczył wiceszef MZ.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w piątek, że potwierdzono cztery nowe przypadki koronawirusa W Polsce. Dwóch pacjentów leczy się w Szczecinie. Jeden pacjent z pozytywnym wynikiem jest we Wrocławiu oraz jeden w Ostródzie; osoby te objęte są kwarantanną. Łącznie wirusa potwierdzono dotychczas u pięciu osób.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.