"Mamy dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych" - podał resort.

Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z województwa mazowieckiego i mężczyzny  z województwa śląskiego, którzy przebywają w szpitalach w Warszawie i Raciborzu.

"Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę. Stan przebadanych próbek na dzisiejszy poranek: 1154 z czego 8 pozytywnych" - dodano w komunikacie.

Jak dowiedział się dziennik.pl, jeden z zarażonych koronawirusem to pracownik Frontexu w Warszawie. Potwierdziła to Izabella Cooper z biura prasowego agencji Frontex w Warszawie. Czytaj więcej TUTAJ.

Hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pacjentka zakażona koronawirusem to Hiszpanka, która do Polski przyleciała samolotem – poinformował PAP w niedzielę dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Michał Domaradzki. Domaradzki zaznaczył, że nie zna wieku pacjentki, jednak wie, że pracuje, więc nie jest emerytką.

Mężczyzna zakażony koronawirusem, przebywający w szpitalu w Raciborzu, wracał autokarem z Włoch - potwierdził rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, kobieta, która leży w warszawskim szpitalu, nie jest obywatelką Polski. "Jest w stanie dobrym, jest w sile wieku, wróciła w ostatnim czasie z Niemiec liniami lotniczymi" - powiedział. Jak dodał, mężczyzna przebywający w szpitalu w Raciborzu również jest "w sile wieku" i odbył w ostatnich dniach podróż autokarem z Włoch.

Stan zakażonego koronawirusem pacjenta z Raciborza jest dobry; wracał on do Polski autokarem z Włoch - poinformował w niedzielę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Dodał, że autokarem podróżowało 33 pasażerów i trzech członków obsługi; wszyscy zostali objęci kwarantanną domową.

"Pacjent, mężczyzna w sile wieku, przebywa w tej chwili na oddziale zakaźnym w szpitalu w Raciborzu. Jego stan jest dobry" - poinformował w niedzielę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na konferencji w Chorzowie. Jak dodał, pacjent wrócił z północnych Włoch, transportem zorganizowanym, czyli autokarem.

"Na pokładzie tego autokaru znajdowało się 33 pasażerów plus trzy osoby z obsługi: dwóch kierowców i pilot. Wszystkie te osoby, które podróżowały z pacjentem, u którego zdiagnozowano koronawirusa, zostały już zlokalizowane oraz wszystkie osoby są objęte tak zwaną kwarantanną domową" - przekazał wojewoda.

Poinformował, że Inspekcja Sanitarna, wszystkie służby "bardzo sprawnie i szybko dotarły do tych osób, gwarantując znacznie większe bezpieczeństwo i nie rozprzestrzenianie się tego wirusa".

Wszyscy podróżujący z zakażonym koronawirusem z Lombardii zostali objęci kwarantanną; nie występują u nich żadne objawy chorobowe - poinformowała w niedzielę Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Urszula Mendera-Bożek.

>>> Czytaj też: Koronawirus wywoła recesję w światowej gospodarce? To nadal realny scenariusz

W województwie mazowieckim pod obserwacją w szpitalach celem wykluczenia zachorowania na COVID-19 przebywają obecnie 23 osoby. Pod nadzorem epidemiologicznym służb sanitarnych znajduje się obecnie 2332 osób. Kwarantanną lub izolacją objęte są dwie osoby - podano w komunikacie. Zaapelowano jednocześnie o uszanowanie prywatności pacjentów - podał MUW.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie podkreśla również, że pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, służbami, inspekcjami oraz strażami mającymi związek z działaniami epidemiologicznymi przede wszystkim ze Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, Komendą Stołeczną oraz Wojewódzką Policji, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, a także służbami dyżurnymi Lotniska Okęcie oraz Lotniska Warszawa-Modlin. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację na Mazowszu i jest gotowe do podjęcia działań wynikających z odpowiednich procedur.

W Polsce pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem potwierdzono 4 marca. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze. Przyjechał autokarem z Niemiec.

Kolejne pięć potwierdzonych przypadków, o których poinformowano w miniony piątek i w sobotę to: dwoje pacjentów przebywających w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii) i dwoje pacjentów w szpitalu w Ostródzie (osoby te podróżowały autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce).

Ministerstwo Zdrowia podało, że stan wszystkich dotychczasowych pacjentów jest stabilny, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Według danych resortu zdrowia z niedzieli rano w całym kraju hospitalizowanych jest 146 osób, 1 548 osób poddano kwarantannie domowej, a 6 409 objęto nadzorem Sanepidu.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

>>> Czytaj też: Babisz: Włochy powinny zabronić swoim obywatelom wyjazdów do innych krajów UE