Takie same zmiany zostaną też wprowadzone do podobnych umów zawartych przez Rosję z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

O decyzji o zwiększeniu do 15 proc. podatku od dywidend i odsetek transferowanych z Rosji do banków cypryjskich poinformował w liście przekazanym w środę przez rosyjską ambasadę na Cyprze ministrowi Nikosowi Christodulosowi premier Rosji Michaił Miszustin.

Na pytanie dziennikarza CNA, dlaczego Cypr jest pierwszym krajem poinformowanym o takiej zmianie, ambasada oświadczyła, że stało się tak "z powodów obiektywnych".

“Za decyzją tą nie stoją żadne motywy polityczne. Nikozja dostała tę informację jako pierwsza z powodów obiektywnych, ponieważ 34 proc. skumulowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Rosji pochodzi z Cypru” – dodała ambasada.

Reklama

Według danych BNE Intellnews, cypryjskie inwestycje w Rosji wynoszą ponad 124 mld dolarów. Dla porównania, ubiegłoroczny produkt krajowy brutto Cypru wyniósł 24 mld dolarów.

W komentarzu dla CNA prezes cypryjskiej filii PriceWaterhouseCoopers na Cyprze oraz przewodniczący cypryjsko-rosyjskiego stowarzyszenia biznesowego Ewgenios Ewgeniu wskazał, że zwiększenie opodatkowania dywidend i odsetek transferowanych z Rosji do lokalnych banków będzie miała negatywne skutki, szczególnie jeśli podobna zmiana nie zostanie wprowadzona także w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, jakie Rosja zawarła z Holandią i Luksemburgiem.

Jak podała cypryjska gazeta "Filelefteros", zmiana umowy ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Moskwa oświadczyła również, że rząd Republiki Cypryjskiej ma czas do 15 czerwca, aby odpowiedzieć na list Miszustina. Jeśli nie odpowie, rząd Rosji jednostronnie wypowie całą umowę.

Pierwsza informacja o zamiarze obłożenia 15-procentowym podatkiem odsetek i dywidend transferowanych do rajów podatkowych pojawiła się 25 marca w telewizyjnym przemówieniu prezydenta Rosji Władimira Putina na temat walki ze skutkami pandemii koronawirusa. Putin oświadczył wówczas, że wpływy z tego podatku przeznaczy się na wsparcie rodzin z dziećmi, bezrobotnych i chorych.

Według danych opublikowanych przez Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, z Rosji wytransferowano w ubiegłym roku w formie dywidend i odsetek 93 mld dolarów, co oznacza, że Moskwa może zarobić na nowym podatku około 8 mld.

Z Nikozji Agnieszka Rakoczy (PAP)