Szefowa MRPiPS na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz podkreśliła, że o wsparcie z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej złożono 1,5 mln wniosków. "Wypłaty poszły na ochronę co najmniej 1 mln miejsc pracy" - powiedziała Maląg.

Jak przekazała, największym zainteresowaniem cieszy się zwolnienie z opłacania składek ZUS - o takie wsparcie złożono około miliona wniosków.

Dodała, że w ramach świadczenia postojowego do przedsiębiorców trafiło w sumie 188 mln zł. "Z kolei o przyznanie niskooprocentowanej pożyczki do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorcy złożono 155 tys. wniosków, zostało zrealizowanych 55 tys. wniosków, wypłacono 275 mln zł" - podała minister.

"Dofinansowania, które idą zarówno z Europejskiego Funduszu Społecznego - 11 tys. wniosków złożonych, dofinansowania są systematycznie wypłacane. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jest funduszem, który przede wszystkim chroni miejsca pracy - to miliard zł wypłaconych środków" - powiedziała Maląg.

Jak oceniła, te środki pokazują, że instrumenty tarczy antykryzysowej działają. "Pieniądze są wypłacane. Rozmawiamy z przedsiębiorcami, udoskonalamy też mechanizmy składania wniosków (...) Przede wszystkim zależy nam na tym, aby szerokie wsparcie jak najszybciej trafiało dla przedsiębiorców, abyśmy ochronili miejsca pracy. To jest priorytet na ten czas" - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej umożliwia ponowną wypłatę postojowego, ale nie więcej niż trzy razy. Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. W przypadku świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych nie będzie obowiązywał warunek granicznej kwoty przychodu.

Ze świadczenia postojowego mogą teraz skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje bez zmian dla samozatrudnionych.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwec