Minister Maląg w radiowej Jedynce powiedziała, że w ostatnim miesiącu liczba bezrobotnych wzrosła o ok. 30 tys.

Poinformowała, że w Centralnej Bazie Ofert Pracy (CBOP) jest ok. 33 tys. miejsc pracy w różnych branżach. "Tych miejsc pracy w CBOP ubywa. Gdybyśmy porównali rok 2019 do 2020 w tym samym czasie, to mieliśmy wolnych ofert pracy ponad 77 tys." - powiedziała.

Minister była pytana, czy rząd rozważa podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. Przez pierwsze trzy miesiące bezrobotny, który ma od 5 do 20 lat stażu pracy, otrzymuje zasiłek w wysokości 861,40 zł brutto (741,87 zł netto).

"Pracujemy nad kilkoma rozwiązaniami. Cały czas obserwujemy to, co się dzieje na rynku pracy, również wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Mamy kilka wariantów przygotowanych" - powiedziała szefowa MRPiPS. "Pracujemy też przede wszystkim nad mechanizmami aktywizującymi osoby bezrobotne" - dodała.

Minister zapewniła, że kwestie związane np. z wysokością zasiłku dla bezrobotnych będą konsultowane m.in. ze związkami zawodowymi.

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić przedsiębiorców i pracowników przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Rząd szacuje, że wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy wyniesie 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.(PAP)

autorka: Olga Zakolska