"Jeśli firma ma swoja podatkową centrale lub spółki zależne w rajach podatkowych, to muszę powiedzieć z całą mocą, że nie będzie mogła skorzystać z państwowej pomocy finansowej" - oznajmił Le Maire.

"Istnieją pewne zasady, do których trzeba się stosować. Jeśli korzysta się ze (środków) skarbu państwa, nie można wypłacać dywidend ani wykupywać własnych akcji (share buy-back)" - dodał.

"A jeśli ma się główne biuro w raju podatkowym, to jest rzeczą oczywistą, że nie można korzystać ze wsparcia publicznego" - podkreślił.

Portal Business Insider zwraca uwagę, że Francja idzie za przykładem Polski i Danii, które postanowiły nie przeznaczać środków pomocowych na wsparcie firm, nie płacących podatków w rodzimych krajach.

Z wnioskiem o skorygowanie ustawy o pomocy finansowej dla przedsiębiorstw w związku z pandemia koronawirusa wystąpiła w poniedziałek grupa francuskich centrowych senatorów, której przewodzi Nathalie Goulet z Unii Demokratów i Niezależnych.

Business Insider przypomina, że Polska podjęła decyzję o wykluczeniu firm z rajów podatkowych z pomocy publicznej 8 kwietnia, a w sobotę zrobiła to Dania.

Ograniczeń takich nie wprowadzi Kanada; premier Justin Trudeau oznajmił, że rząd "nie chce karać pracowników za to, dla jakiej firmy pracują" - podaje kanadyjski dziennik "Star".

"Koncentrujemy się na Kanadyjczykach, pracownikach i rodzinach, które mogły stracić dochód (...) i nie pytamy, czy pracują dla małych firm czy wielkich korporacji (...). Mówimy po prostu, że jeśli stracili pracę z powodu Covid-19, to im pomożemy" - powiedział deputowanym Trudeau.

Państwo francuskie przeznaczyło na pakiet wspierający gospodarkę 110 mld euro; 4 mld euro trafią do dotkniętych kryzysem start-upów, a 20 mld euro do dużych przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji, jak linie lotnicze Air France.

Około 24 mld euro ma kosztować mechanizm częściowego bezrobocia, który ma zapobiec masowym zwolnieniom pracowników. Obecnie około 8,7 mln Francuzów znajduje się na częściowym bezrobociu.

Kolejnymi narzędziami są fundusze solidarnościowe i pożyczki gwarantowane przez państwo. Do 1 mld euro zwiększono środki Funduszu Rozwoju Gospodarczego i Społecznego, który finansuje bezpośrednie pożyczki dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółek o średniej kapitalizacji.