Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że w bieżącym roku w polskiej gospodarce wystąpią symptomy ożywienia, a dynamika III i IV kwartału pozwoli na utrzymanie wzrostu gospodarczego na założonym poziomie.

"Wzrost gospodarczy w 2009 roku nie przekroczy 2 proc. W drugiej połowie roku gospodarka powinna odczuwać skutki rozluźnienia polityki pieniężnej. Dalsze ożywienie będzie jednak uzależnione od sytuacji w światowej gospodarce. Biorąc pod uwagę wyniki stycznia i lutego, wzrost gospodarczy w I kw. 2009 wyniesie 1-1,5 proc." - powiedziała wiceminister.

Zdaniem Henclewskiej, sytuacja na rynku pracy osłabi konsumpcję indywidualną gospodarstw domowych.

"Rosnące bezrobocie oraz spadek dynamiki płac osłabiają ostatni czynnik wzrostu w polskiej gospodarce - spożycie indywidualne w gospodarstwach domowych. Spożycie indywidualne powinno jednak nadal przyczyniać się do wzrostu gospodarczego w Polsce. Szacujemy, że jego dynamika w całym 2009 roku utrzyma się w okolicach 2-3 proc." - powiedziała.

Reklama

Zgodnie z szacunkami resortu, nakłady inwestycyjne utrzymają się na poziomie z 2008 roku, a dla ich perspektyw znaczące będzie m.in. sprawne wykorzystanie funduszy ze środków europejskich.

Wiceminister uważa, że osłabienie złotego, spowodowane światowym trendem wycofywania kapitałów z rynków wschodzących, powinno przyczynić się do osłabienia negatywnych skutków spadku światowej wymiany handlowej dla polskiej gospodarki.

"W szczególności w wyniku spadku importu oczekujemy pozytywnego wkładu salda wymiany handlowej - eksportu netto - we wzrost gospodarczy" - dodała.

Analitycy resortu oczekują, że eksport w 2009 roku wyniesie ok. 101 mld euro i będzie o ok. 12 proc. niższy niż w 2008 roku. Import natomiast wyniesie 121 mld euro i będzie to spadek o ok. 13 proc.

"Szacujemy, że ujemne saldo obrotów towarowych zmniejszy się o ok. 4,7 mld euro i wyniesie ok. 20 mld euro" - powiedziała Henclewska.

Wiceminister poinformowała także, że wolumen polskiego eksportu towarowego w 2009 roku obniży się o ok. 6 proc., a importu o ok. 6,5 proc.

Założony przez MG spadek wolumenu obrotów towarowych w 2009 roku nastąpi przy równoczesnym, przewidywanym spadku cen światowych surowców oraz cen zdecydowanej większości towarów przemysłowych.