"W związku z postanowieniem Komisji Nadzoru Finansowego o wszczęciu postępowania administracyjnego dotyczącego prospektu emisyjnego akcji serii I [...] informujemy, że w piątek 8 sierpnia 2008 r. w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy z Komisji Nadzoru Finansowego zapytania dotyczące tegoż prospektu" - czytamy w komunikacie prasowym spółki.

Spółka deklaruje, że jeszcze w poniedziałek udzieli KNF szczegółowych odpowiedzi i wyjaśnień, tak żeby oferta publiczna mogła być zakończona jak najszybciej.

Z raportu bieżącego spółki wynika, że IDMSA mógł naruszyć przepisy poprzez: niezamieszczenie informacji o nazwach wszystkich spółek kapitałowych i osobowych z którymi związane były osoby zarządzające firmą, niewywiązanie się z obowiązku przekazania komisji informacji o nabyciu 29 lipca 2008 przez kluczowych członków personelu zarządzającego praw poboru akcji serii I po cenie znacząco niższej od ceny zamknięcia podczas ostatniego dnia notowań praw poboru 28 lipca 2008, a także niezamieszczenie opisu wszelkich, znanych ustaleń, których realizacja może w późniejszej dacie spowodować zmiany w sposobie kontroli nad spółką.

W tym ostatnim przypadku ewentualne naruszenie dotyczy transakcji nabycia praw poboru akcji na okaziciela nowej emisji serii I zawartych 29 lipca 2008

Reklama

Jeśli KNF stwierdzi naruszenie prawa, może nakazać przerwać lub zakazać dalszego prowadzenia oferty publicznej, wstrzymać lub zakazać wprowadzenia do obrotu akcji i praw do akcji serii I, nakazać opublikowanie na koszt emitenta informacji o działaniu niezgodnym z prawem.

KNF zatwierdził prospekt IDMSA 7 lipca tego roku. Z dokumentu wynikało, że spółka planuje pozyskanie w ofercie publicznej 120 mln zł, które umożliwią realizację strategii zakładającej rozszerzenie usług finansowych grupy o działalności bankową. Przydział akcji był zaplanowany na 11-12 sierpnia.

W połowie lipca IDMSA informował, że spodziewa się uruchomić bank na jesieni przyszłego roku. Będzie miał charakter niszowy i nastawia się na obsługę klientów grupy IDMSA. Koszt uruchomienia banku w I etapie szacowany jest na 120-150 mln zł.

Do grupy IDMSA oprócz domu maklerskiego należą m.in. Idea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Profinet, firma udzielająca szybkich pożyczek gotówkowych, AZ Finanse, świadczące usługi doradztwa finansowego oraz spółki Electus, świadcząca usługi finansowe dla sektora ochrony zdrowia oraz Electus Hipoteczny obsługująca wierzytelności hipoteczne.