Budowa zakładu ma się rozpocząć w 2010, a oddany do użytku ma zostać pod koniec 2012 roku. Całkowite koszty budowy to prawie 14 mln euro, z czego ponad połowa będzie pochodziła ze środków Unii Europejskiej.

"Obecnie tylko 80 procent mieszkańców tych terenów ma podpisane umowy na odbiór odpadów komunalnych, reszta podrzuca je na wysypiska albo niestety wyrzuca śmieci do lasów lub spala w domowych piecach" - poinformował PAP przewodniczący Mazurskiego Związku Międzygminnego-Gospodarka Odpadami, Paweł Lachowicz. Związek ten skupia pięć mazurskich powiatów: giżycki, węgorzewski, kętrzyński, piski i gołdapski.

Lachowicz zaznaczył, że na terenie tych powiatów mieszka 135 tys. osób, a latem odpoczywa tam 120 tys turystów.

"Dlatego samorządy zrzeszone w Związku podjęły działania na rzecz uszczelniania systemu zbiórki odpadów, rozwijania selektywnej zbiórki śmieci" - wyjaśnił Lachowicz.

Reklama

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Spytkowie będzie się składał z sortowni odpadów, kompostowni odpadów biologicznych, segmentu do przetwarzania odpadów budowlanych i demontażu odpadów wielkogabarytowych, a także składowiska z wydzielonym i odpowiednio zabezpieczonym miejscem do składowania eternitu oraz przechowywania zużytego sprzętu RTV i AGD, który będzie następnie przesyłany do specjalistycznych przedsiębiorstw.

"Przeprowadzone badania hydrologiczne (wód powierzchniowych) i hydrogeologiczne (wód podziemnych), a także geologiczno- inżynieryjne (struktura gruntu) wykazały, że oddziaływanie tego zakładu na środowisko będzie minimalne" - zapewnił Lachowicz. Podkreślił, że mazurskie gminy nie planują budowy spalarni.