Kwiecień przyniósł inwestorom długo wyczekiwany zwyżki. Pierwsza połowa miesiąca bezapelacyjnie należała bowiem do kupujących, w której wyznaczone zostało miesięczne maksimum 40,86 pkt. Po 17 kwietnia, w którym wyznaczone zostało miesięczne ekstremum, nastąpiła jednak krekta i giełdowe niedźwiedzie zagościły na parkiecie alternatywnego systemu obrotu praktycznie już do końca kwietnia „przejadając” ponad 30% zysków wypracowanych przez byki w pierwszej połowie miesiąca. Ostatecznie więc NCIndex zyskał w kwietniu 9,44% zatrzymując się na poziomie 39,3 pkt. Bardzo dobry wynik wypracowany w minionym miesiącu przyczynił się tym samym do ukształtowania dodatniej stopy zwrotu rynku NewConnect od początku roku, która na koniec kwietnia wyniosła 2,91% w porównaniu z niespełna 6% ujemną stopą zwrotu wypracowaną w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2009 roku.

Często podkreślanym problem warszawskiego rynku alternatywnego są niskie obroty. Analizując jednak statystyki, wydaje się, że sytuacja wyraźnie zaczyna się poprawiać. W kwietniu bowiem łączna wartość obrotów ASO wyniosła 94,4 mln zł, co wobec 33,5 mln zł uzyskanych w marcu wskazuje na znaczącą poprawę. Zwiększone zainteresowanie ASO silnie widoczne jest również na wolumenie obrotów, który w kwietniu wyniósł 271,5 mln akcji wobec 85,8 mln akcji wypracowanych w marcu. Dlatego też czynnik ten należy traktować na plus, gdyż rosnąca wartość obrotów ewidentnie świadczy o wzroście zainteresowania młodym rynkiem.

W marcu walory 57 spółek zyskały na wartości, 24 straciły, a 6 pozostały bez zmian. W minionym miesiącu na rynek NewConnect nie wprowadzono nowych emitentów.

Firmą, która w czwartym miesiącu roku była najbardziej zyskowną okazało się przedsiębiorstwo Virtual Vision SA zajmujące się tworzeniem cyfrowych animacji form życia. Walory spółki, wskutek silnych wzrostów, jakie nastąpiły w połowie miesiąca zyskały 220%. Podobnie, jak w marcu, kiedy Virtual Vision SA osiągnęła najgorszy rezultat, również w kwietniu nie pojawiły się istotne okoliczności mogące wpłynąć na znaczną zmianę wyceny rynkowej przedsiębiorstwa.

Reklama



Bardzo zyskowne okazały się również akcje spółki Marsoft SA, która oferuje usługi telekomunikacyjne i multimedialne, wykorzystując możliwości jakie daje przesyłanie informacji przez sieci światłowodowe, technikę cyfrową oraz Internet. Walory firmy pozwoliły zyskać inwestorom w ciągu poprzedniego miesiąca 152,87%. Akcje spółki sukcesywnie zyskiwały na wartości w ciągu całego miesiąca.

Na trzeciej pozycji wśród najbardziej zyskownych spółek marca znalazła się firma Wealth Bay SA działająca na rynku dzieł sztuki. Ponad 145% wzrost nastąpił na początku pierwszej połowy miesiąca, a następnie po silnej korekcie, zwyżki pojawiły się również w drugiej połowie miesiąca.

Należy jednak podkreślić, że wzrosty większości walorów notowanych w alternatywnym systemie obrotu zbiegły się z wzrostami, jakie miały miejsce na rynku akcji. Większość światowych indeksów notowała bowiem w tym czasie silne wzrosty, które pobudzały również inwestorów rynku NewConnect.

Spółką, którą w kwietniu poddano największej przecenie, okazała się firma informatyczna Perfect Line SA. Przedsiębiorstwo silnie straciło na wartości w ciągu praktycznie jednego dnia, po publikacji raportu bieżącego informującego o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości firmy. W wyniku silnej przeceny spółka straciła w minionym miesiącu łącznie 65,22%. Drugą pozycję w gronie najbardziej przecenionych spółek zajęły papiery firmy Marketeo.com SA, która zarządza handlowymi internetowymi serwisami branżowymi. Walory spółki straciły w minionym miesiącu 42,11%. Akcje spółki zanotowały tak słaby wynik wskutek regularnej przeceny, jaka z sesji na sesję obniżała wartość rynkową firmy. Na trzecim miejscu wśród najbardziej stratnych spółek uplasowała się firma konsultingowa Mineral Midrange SA wyspecjalizowana w dziedzinie Business Intelligence. Przedsiębiorstwo w wyniku silnej przeceny w czasie całego miesiąca silnie straciło na wartości, zapewniając sobie miesięczny wynik na poziomie – 41,44%.

Największy wolumen obrotów zanotowała najlepsza firma kwietnia - Virtual Vision SA, kolejny miesiąc z rzędu utrzymując pozycję lidera. Walory spółki odnotowały skokowy wzrost zainteresowania w połowie miesiąca, w momencie gdy akcje firmy poddane były silnym wzrostom. Po raz kolejny bardzo chętnie handlowano również akcjami spółki Veno SA, które zanotowały w minionym miesiącu bardzo dobry plusowy wynik na poziomie 60% i które bardzo często są obiektem zainteresowań inwestorów. Natomiast na trzeciej pozycji uplasowała się firma deweloperska Stark Development SA skupiającą się głównie na budowaniu luksusowych apartamentowców w Beskidach.

Pomimo trudnej sytuacji, jaka panuje na rynku od lipca 2007 roku, inwestorzy kolejny miesiąc z rzędu intensywnie poszukują okazji inwestycyjnych wierząc w długo wyczekiwany powrót hossy. Wzrosty, jakie rynki akcji zanotowały w minionym miesiącu, wyraźnie bowiem wskazują, że należy coraz uważniej przyglądać się zarówno spółkom już notowanym na giełdzie, jak również firmom, które zamierzają w najbliższym czasie zadebiutować na rynku akcji. Ze względu bowiem na trudną sytuację, jaka przez długi czas panowała na parkietach giełdowych, wyceny potencjalnych debiutantów bardzo często zaniżają ich wartość realną. Dlatego też trafna inwestycja w firmę o dużym potencjale może okazać się bardzo zyskowną, szczególnie zaś biorąc pod uwagę fakt, że wraz z powrotem hossy wyceny spółek z pewnością ulegną zmianie.

Na pytanie, czy obserwowane od dwóch miesięcy wzrosty stanowią jedynie korektę bessy, czy może zapowiedź odwrócenia trendu, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć ze stu procentową pewnością. Zważywszy jednak na zbliżające się dno recesji bardziej prawdopodobnym wydaje się jednak drugi scenariusz zapowiadający powolne ożywianie zarówno rynków akcji, jak i gospodarki.