Prezydent Nursułtan Nazarbajew podpisał ustawę ratyfikacyjną do porozumienia, które Rosja, Kazachstan i Turkmenistan zawarły w grudniu roku 2007.

Wspólny projekt, mający na celu znaczne zwiększenie przepustowości biegnącego wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Kaspijskiego gazowego systemu transportowego Azja Środkowa - Centrum (ros. SAC) III, przewiduje budowę nowego i rekonstrukcję działającego rurociągu.

Celem budowy gazociągu jest transport gazu ziemnego do Rosji ze złóż w Morzu Kaspijskim i innych na terenie Turkmenistanu i Kazachstanu. Przepustowość Gazociągu Nadkaspijskiego ma wynieść 30 mld metrów sześciennych rocznie.

Dyplomaci, którzy uczestniczyli w ubiegłym tygodniu w szczycie gazowym w Pradze, powiedzieli, że przedstawiciele Uzbekistanu, Kazachstanu i Turkmenistanu odmówili podpisania deklaracji politycznej.

Szczyt UE z państwami Azji Środkowej, Kaukazu i Bliskiego Wschodu miał dać impuls do rozwoju Korytarza Południowego, którym - według planów - powinien popłynąć gaz do państw Unii, zmniejszając ich uzależnienie od dostaw z Rosji.