Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że "koalicja zrobi wszystko", by projekt ustawy o pomocy państwa w spłacaniu kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę został przyjęty przez Sejm w czerwcu br. "Marzy mi się, żeby ta ustawa mogła obowiązywać od 1 lipca 2009 roku" - powiedział.

Jak podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu warunkiem otrzymania pomocy w spłacie kredytów mieszkaniowych będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Osoby uprawnione będą mogły skorzystać z okresowej pomocy zwrotnej, polegającej na spłacie raty kapitałowej kredytu mieszkaniowego wraz z należnymi odsetkami bieżącymi.

Porównaj kredyty mieszkaniowe.

Projekt ustawy przewiduje, że osoby z prawem do takiej pomocy to te, które po 1 lipca 2008 r. utraciły pracę (chodzi również m.in. o pracę lub świadczenie na podstawie umów cywilno-prawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło). Do listy osób uprawnionych będą należeć także ci, którzy - zakończywszy prowadzenie działalności gospodarczej jako przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników - zarejestrowali się jako bezrobotni z prawem do zasiłku, a także małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową, jeżeli pracę utracił współmałżonek niebędący kredytobiorcą.

Reklama

"Określono, że wysokość pomocy nie może przekroczyć 1,2 tys. zł miesięcznie w okresie 12 miesięcy. Wnioski o przyznanie pomocy mogą być składane do 31 grudnia 2010 r. Pomoc będzie wypłacana z Funduszu Pracy, którego celem jest łagodzenie skutków bezrobocia" - czytamy w komunikacie.

W projekcie ustawy przyjęto, że czynniki takie jak: utrata statusu bezrobotnego, zbycie przedmiotu kredytowania, wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego oraz podjęcie czynności egzekucyjnych będą skutkować zakończeniem udzielania pomocy.

"Zgodnie z projektem, zwrot udzielonej pomocy będzie rozpoczynał się po upływie 2 lat od zaprzestania płatności rat pomocy. Zwrot ten ma być nieoprocentowany i rozłożony równomiernie w ciągu 8 lat po upływie karencji" - napisano w komunikacie.

Więcej na temat możliwości zakupu własnego M w serwisie "Własne mieszkanie".

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak wyjaśniła w TVP1, że ustawa nie będzie finansowana wprost ze składek przedsiębiorców na Fundusz Pracy, ale z pieniędzy, które Fundusz otrzymał z prywatyzacji."Znacznie więcej pieniędzy przeznaczone zostanie na ustawę, która ma pomóc utrzymać pracę. Razem z pracodawcą państwo będzie współfinansowało tzw. postojowe. Będą nią objęte także osoby, który będą spłacały kredyty hipoteczne" - powiedziała. Dodała, że projekt uzyskał poparcie pracodawców i związków zawodowych w trakcie posiedzenia Komisji Trójstronnej.