Sumitomo Mitsui Financial Group, drugi bank Japonii pod względem wartości rynkowej stracił 6,4 proc. w obliczu spekulacji, ze emisja akcji może rozwodnic istniejący holding. Fortex Metals Group, trzeci w Australii eksporter rudy żelaza siadł na 7 proc. w związku z doniesieniami o spadku cen surowców w zeszłym tygodniu. Z kolei Malaysian Airlines System potaniał o 3,7 proc. po ogłoszeniu kwartalnych strat.

„Nadal jesteśmy w okowach najgorszej światowej recesji od czasu zakończenia wojny. To nieuniknione, ze będą pojawiać się kolejne wstrząsy” – mówi Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej w AMP Capital Investors z Sydney.

Regionalny indeks MSCI Asia Pacific, który w okresie ostatnich trzech miesięcy wzbogacił się o 47 proc., stracił w poniedziałek 1,2 proc. Japoński Nikkei 225 skurczył się o 0,95 proc., podczas gdy Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,5 proc. Najwięcej w regionie stracił tajwański Taiex, który zmniejszył się o 3,45 proc.

Zyski notowały natomiast giełdy w Chinach. Indeks CSI 300 zarobił 0,83 proc., na plusie finiszował także nowozelandzki parkiet, wzbogacając się o 0,55 proc.

Giełdy azjatyckie 15-06-2009 / Bloomberg