OECD jest zaniepokojona wysokim udziałem walutowych kredytów hipotecznych w finansowaniu zakupów domów w Europie Wschodniej. To naraża gospodarstwa domowe na ryzyko, przed którym nie tylko nie potrafią się zabezpieczyć, lecz którego nawet nie rozumieją.
Bruno Levesque stwierdził, że zdaniem OECD samo poddanie banków ostrzejszej regulacji nie wystarczy, aby nie dopuścić do kolejnych kryzysów finansowych: to konsumenci, kupujący produkty finansowe, potrzebują ochrony i lepszej informacji.
– Kryzys, jaki wystąpił w amerykańskim segmencie kredytów hipotecznych, był związany z brakiem reguł postępowania na rynku – powiedział.
Właśnie opublikowany raport zawiera zalecenia dla innych organów międzynarodowych, m.in. dla G20, która koordynuje tworzenie ram ograniczania systemowego ryzyka w światowym systemie bankowym. Dotychczas dyskusje G20 koncentrowały się na regulacji banków i pomijały kwestię sposobu wykorzystania produktów finansowych.
Reklama
– Od dwudziestu lat konsumentów obciąża się coraz większą częścią ryzyka kredytowego i emerytalnego – stwierdził André Laboul, szef pionu spraw finansowych OECD, w liście, który ma być dołączony do raportu.
Tymczasem świadomość i zrozumienie tego ryzyka wśród konsumentów nie uległy poprawie. Zdemaskowanie nierzetelnych praktyk marketingu i sprzedaży i wątpliwych praktyk rynkowych, stosowanych przez podmioty działające na rynkach finansowych, potwierdziło, że wrażliwość konsumentów na ryzyko była jedną z przyczyn dezorganizacji amerykańskiego rynku kredytów hipotecznych, która wywołała światowy kryzys finansowy i gospodarczy.
Bruno Levesque powiedział, że OECD jest zaniepokojona tendencją do przerzucania ryzyka z instytucji na jednostki, której wyrazem jest odchodzenie, w prywatnych systemach emerytalnych, od programów z określoną wysokością świadczenia, prowadzonych przez pracodawców, na rzecz programów z określoną składką, w których uczestnicy sami podejmują decyzje inwestycyjne. Także innowacje finansowe, umożliwiające sprzedaż gospodarstwom domowym produktów kredytowych obciążonych ryzykiem, budzą niepokój. OECD szczególnie obawia się, że kryzys finansowy może zagrozić systemowi prywatnych emerytur. Organizacja podkreśla, że należy podjąć wszelkie starania o zachowanie tego systemu, bo same rządy nie uniosą ciężaru zaopatrzenia emerytalnego.