Festiwal będzie się odbywać w latach 2011, 2013 i 2015. Podczas dotychczasowych jego edycji - w Rio de Janeiro, Lizbonie i Madrycie - zagrały m.in.: Queen, Sepultura, Guns N' Roses, Faith No More, Megadeth, Iron Maiden, Sting, Britney Spears. Projekt uznawany jest za największe przedsięwzięcie festiwalowe na świecie.

Przedstawiciele władz miasta podkreślali podczas sesji rady miasta, że korzyści wynikające z organizacji imprezy przewyższą poniesione koszty.

"Ze względów biznesowych miasto powinno zorganizować to przedsięwzięcie. Ci, którzy przyjadą na koncerty, będą nakręcać koniunkturę na lokalnym rynku. Uważam, że powinniśmy podjąć ryzyko, efekt byłby dla Poznania naprawdę duży. Miasto teoretycznie może wykreować własne przedsięwzięcie, ale (...) myślę, że racjonalne jest skorzystanie z pewnego know-how i pewnych umów, które już istnieją w tym świecie muzycznym i które posiada ten organizator" - powiedział podczas sesji prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Radni podejmując decyzję mieli wątpliwości, czy miasto stać na wydanie takiej kwoty. Jak ostrzegali w trakcie wtorkowej sesji, festiwal nie gwarantuje odpowiedniej promocji miasta. Jeden z radnych zaproponował organizację własnej imprezy rozrywkowej Rock in Poznań. Rajcy zastanawiali się też, czy organizator koncertów w Poznaniu będzie w stanie zaprosić do udziału w imprezie wystarczająco znane gwiazdy.

Reklama

Ostateczna umowa w sprawie organizacji imprezy ma być podpisana w październiku lub listopadzie. List intencyjny z firmą For A Better World - organizatorem festiwalu - został podpisany we wrześniu.

Negocjacje z organizatorem trwały ok. 9 miesięcy. For A Better World ma zagwarantować ok. 30 mln euro na organizację wydarzenia muzycznego, w tym tantiemy dla gwiazd. Miasto zbuduje miasteczko rockowe i ma zagwarantować wpływy z biletów podczas pierwszej edycji festiwalu w Poznaniu. Według nieoficjalnych informacji, o organizację festiwalu ubiegały się w Polsce - oprócz Poznania - Warszawa, Wrocław i Kraków.

Miasto decydując się na współprace z organizatorami Rock in Rio liczy na wzmocnienie wizerunku jako organizatora dużych imprez kulturalnych. Każda edycja imprezy to cztery dni festiwalu, w czasie których w Poznaniu ma się pojawić co najmniej 150 tys. gości.

Historia festiwalu rozpoczęła się w 1985 roku w Rio de Janeiro. Do tej pory zorganizowano trzy edycje w Brazylii (1985, 1991, 2001) oraz trzy odsłony w Lizbonie (2004, 2006, 2008) i jedną w Madrycie (2008). Kolejne festiwale zostaną zorganizowane w 2010 roku w Madrycie i Lizbonie.

Dotychczasowe edycje zgromadziły ponad 4,5 mln uczestników; podczas pierwszej edycji w 1985 roku przez dziesięć dni festiwalu wzięło w nim udział ponad 1,5 miliona osób. Europejskie odsłony Rock in Rio to każdorazowo średnio 350 tys. osób uczestniczących w kilkudniowym muzycznym wydarzeniu, ponad 500 artystów i ponad 600 godzin muzyki na żywo, a także miliard telewidzów w 80 krajach na całym świecie.