SPD jest największą opozycyjną frakcją w Bundestagu. Jak wyjaśnił cytowany przez agencję dpa Steinmeier, socjaldemokraci nie poprą ustawy, gdyż chadecko-liberalna koalicja nie przystała na propozycję rezolucji, dotyczącej działań na rzecz uregulowania rynków finansowych, w tym wprowadzenia podatku transakcyjnego od wszystkich sprzedawanych tam produktów.

Przeciwko rezolucji wypowiedziała się liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP).

Steinmeier zastrzegł, że SPD wciąż jest gotowa na porozumienie, ale inicjatywa musi wyjść ze strony partii rządzących.

Kolejną próbę osiągnięcia kompromisu podjęto w czwartek rano. Przewodnicząca CDU, kanclerz Angela Merkel, szef FDP Guido Westerwelle spotkali się z przewodniczącym SPD Sigmarem Gabrielem.

Koalicja chadecji CDU/CSU i FDP dysponuje bezwzględną większością w Bundestagu i może samodzielnie uchwalić ustawę o pomocy dla Grecji. Merkel zabiegała jednak o poparcie szerokiej większości.

Z mniejszych partii opozycyjnych głosowanie przeciwko ustawie zapowiedziała już Lewica.

Cały pakiet pomocy dla Aten, uzgodniony przez państwa strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy opiewa na 110 mld euro do 2012 roku. Na Niemcy przypadnie z tego ok. 22,4 mld euro w ciągu trzech lat, w tym 8,4 mld euro jeszcze w tym roku. Wsparcie to przybierze formę gwarantowanych przez rząd federalny pożyczek państwowego banku KfW.