Banki Starego Kontynentu zgłosiły mniejsze od oczekiwań zapotrzebowanie na te pożyczki (131,9 mld EUR wobec prognozowanych 210 mld EUR), co uczestnicy rynku przyjęli pozytywnie. Oznacza to bowiem, iż banki nie obawiają się o swoją kondycję w obliczu jutrzejszego zwrotu rocznych pożyczek, opiewających łącznie na kwotę 442 mld EUR.

Dzisiaj poznaliśmy raport ADP na temat zmiany zatrudnienia w amerykańskich przedsiębiorstwach prywatnych w czerwcu. Wypadł on słabiej od prognoz, co niezbyt optymistycznie nastraja przed publikacją oficjalnych danych z rynku pracy w USA, które poznamy w piątek. Nie wpłynął jednak na kurs EUR/USD bowiem dla uczestników rynku kluczowe są oficjalne szacunki.

Na rynku złotego miała dzisiaj miejsce konsolidacja. Kurs EUR/PLN pozostawał w przedziale 4,1200-4,1600. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie nie wpłynęła na notowania złotego. W komentarzu do tej decyzji przedstawiono prognozy inflacji i PKB na najbliższe lata, pochodzące z najnowszej projekcji inflacji NBP, która zostanie opublikowana w piątek w godzinach porannych. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na podniesienie szacunków dynamiki wzrostu cen. Zwiększa ono prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w naszym kraju jeszcze w bieżącym roku. W dłuższym terminie oczekiwania na nie mogą wspierać notowania złotego Z komentarza RPP usunięto stwierdzenie na temat tego, jak inflacja może się kształtować w średnim terminie w stosunku do oficjalnego celu (2,5 proc.). Nowy prezes NBP M. Belka, który stał się równocześnie przewodniczącym Rady stwierdził, iż należy to wiązać z objęciem przez niego stanowiska.

Reklama