Komunikat po posiedzeniu RPP był w wymowie podobny do komentarza banku centralnego Węgier, opublikowanego dzień wcześniej. Polskie władze monetarne były jednak zdecydowanie mniej jastrzębie i bardziej pozytywnie oceniły sytuację w polskiej gospodarce.

W obydwu raportach stwierdzono, iż inflacja w kolejnych miesiącach może przyspieszać, przy czym bank centralny Węgier zapowiedział w związku z tym możliwość powrotu do podwyżek stóp procentowych. Zarówno węgierskie jak i polskie władze monetarne dość krytyczne odniosły się do kondycji krajowego sektora finansów publicznych i wskazały na konieczność pracy rządów nad poprawą sytuacji w budżecie i ograniczeniem długu.

Rada Polityki Pieniężnej dość pozytywnie oceniła ostatnią serię danych, jaka napłynęła w ciągu miesiąca na rynek z krajowej gospodarki. Nieco słabsze od oczekiwań odczyty niektórych wskaźników zostały ocenione jako stabilizacja ożywienia gospodarczego, a nie spowolnienie.

Po wczorajszym niezdecydowanym zachowaniu eurodolara, początek dzisiejszej sesji przyniósł silną fundamentalną reakcję tej pary walutowej. O godzinie 10.00 na rynek napłynęły dane Niemiec, dotyczące nastrojów tamtejszych przedsiębiorców, które okazały się lepsze od oczekiwań, co pociągnęło w górę kurs EUR/USD. Indeks Ifo wyniósł w sierpniu 106,7 pkt w porównaniu z prognozami na poziomie 105,7 pkt – sierpniowy odczyt okazał się również lepszy od poprzedniego. Po tej publikacji eurodolar zwyżkował ponad poziom 1,2700, nie zdołał jednak utrzymać się dłużej powyżej tej wartości. W dalszej części dnia na rynek napłyną kolejne dane z amerykańskiego sektora nieruchomości – tym razem o sprzedaży domów na rynku pierwotnym, a także dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku.

Reklama

Na rynku jena możemy obserwować lekkie odreagowanie, notowania USD/JPY wciąż jednak pozostają poniżej poziomu 85,00. Przed dalszymi zakupami japońskiej waluty inwestorów powstrzymały spekulacje na temat możliwej interwencji władz monetarnych i gospodarczych. Pogłoski te zostały dodatkowo potwierdzone przed ministra finansów, który stwierdził, iż władze zastosują odpowiednie kroki w przypadku kontynuacji umocnienia jena.

Lekko odbił również kurs AUD/USD po dzisiejszych lepszych danych o wydatkach na inwestycje budowlane. Wzrosły one w drugim kwartale o 3,5 proc. kw/kw w porównaniu z oczekiwaniami na poziomie 2,8 proc. Wzrost ten w dużej mierze jest efektem zwiększenia wydatków na duże projekty infrastrukturalne, co może mieć pozytywny wpływ na ożywienie gospodarcze w Australii. Dane te poprawiły nastroje incestów po ostatniej fali obaw związanej z impasem politycznym w Australii, jaki ma miejsce po wyborach parlamentarnych.