SP ma 1,58 proc., czyli nieco powyżej 2 mln akcji w kapitale zakładowym BPS. "To jest ostatnia nasza bankowa resztówka niegiełdowa" - podkreślił wiceminister skarbu. Resztówki to spółki, w których SP ma poniżej 10 proc.

"Kończymy opracowywać specyfikację istotnych warunków przetargu. Ostatnie miesiące poświęciliśmy na wycenę należącego do Skarbu Państwa pakietu akcji Banku Polskiej Spółdzielczości i współpracę z doradcami prywatyzacyjnymi co do wypracowania ostatecznego modelu sprzedaży" - wyjaśnił.

Pytany, do jakich inwestorów będzie skierowana oferta, wiceminister odparł: "Kierujemy ją do wszystkich chętnych. To jest przetarg publiczny. To oznacza, że każdy, kto jest nim zainteresowany, będzie mógł się zgłosić". Dodał, że pakietem akcji mogą być zainteresowane banki zrzeszone w BPS.

BPS z centralą w Warszawie został utworzony 15 marca 2002 roku przez przyłączenie do Gospodarczego Banku Południowo-Zachodniego pięciu banków - Banku Unii Gospodarczej, Lubelskiego Banku Regionalnego, Małopolskiego Banku Regionalnego, Rzeszowskiego Banku Regionalnego oraz Warmińsko-Mazurskiego Banku Regionalnego.

Reklama

Akcjonariuszami BPS jest kilkaset banków spółdzielczych z całej Polski. BPS obsługuje klientów korporacyjnych, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz klientów indywidualnych. Specjalizuje się w obsłudze: samorządów, rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, handlu, rzemiosła i turystyki.