Według niej, z dużym ryzykiem wiążą się także spółki celowe, zawiązywane przez samorządy do konkretnych projektów. Według Ustawy o finansach publicznych, całkowite zadłużenie samorządów na koniec każdego okresu sprawozdawczego oraz na koniec roku kalendarzowego nie może przekraczać 60 proc. ich całkowitych dochodów. Limit ten nie obejmuje środków na tzw. prefinansowanie projektów współfinansowanych z funduszy unijnych, przypomina agencja.

"Fitch nie uważa 60-proc. limitu długu za skuteczne narzędzie zapobiegania popadaniu samorządów w nadmierne zadłużenie i finansowe tarapaty. Jest on zbyt wysoki dla jednych samorządów, a zbyt niski dla innych. Niektóre samorządy są dalekie od naruszenia tego limitu, a jednak mają trudności z obsługa zadłużenia" - czytamy w raporcie Fitcha, opublikowanym w poniedziałek.

"Wiele inwestycji realizowanych jest przez spółki celowe (SPV), powoływane dla wdrożenia projektów inwestycyjnych. Pozwala to samorządom ograniczyć zapotrzebowanie na dług zaciągany bezpośrednio przez nie, ale generuje wysokie ryzyko dla samorządów, ponieważ spółki celowe są słabe jako podmioty gospodarcze i całkowicie zależne od swoich właścicieli" - czytamy dalej. Fitch podkreśla też, że polskie samorządy wciąż zmagają się z niewydolnym zarządzaniem długiem, przy coraz bardziej "sztywnych" wydatkach i niewystarczających źródłach dochodów. Ponadto, trwająca nadal decentralizacja prowadzi do częstych zmian zakresu odpowiedzialności poszczególnych szczebli samorządów.