Wojciech Szczurek urodził się w Gdyni 1 grudnia 1963 roku. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, studiował prawo na Uniwersytecie Gdańskim. W tej dziedzinie zrobił też doktorat.

Między 1989 a 1994 rokiem pracował w Sądzie Rejonowym w Gdyni w Wydziale Cywilnym (był przewodniczącym tego wydziału).

Z samorządem Szczurek związany jest od momentu, kiedy ten pojawił się w Polsce, czyli od 1990 roku. W latach 1991-1998 był przewodniczącym gdyńskiej rady miasta, reprezentował też Gdynię w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego. W drugiej połowie lat 90. przystąpił do Ruchu Stu, a następnie stanął na czele lokalnego ugrupowania pod nazwą "Samorządność", z ramienia którego startuje w wyborach prezydenckich

Od 2003 roku Szczurek jest prezesem Stowarzyszenia Miast Autostrady Bursztynowej, którego działania przyczyniły się do rozpoczęcia budowy autostrady A1.

W 2006 roku został doradcą społecznym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do spraw samorządu. W tegorocznych wyborach samorządowych PiS nie wystawiło w Gdyni swojego kandydata na prezydenta miasta udzielając w ten sposób wsparcia Szczurkowi.

Reklama

W pierwszych wyborach bezpośrednich na prezydenta Gdyni, w 2002 r., Szczurek wygrał w pierwszej turze, zdobywając poparcie ponad 77 proc. głosujących. Jeszcze lepszy wynik - 85 proc. - uzyskał cztery lata temu.

Zapytany o tajemnicę utrzymującej się rekordowej popularności, Szczurek niezmiennie odpowiada, że jest nią "codzienna, rzetelna praca w dobrze dobranym zespole ludzi". "Bo w pojedynkę nie zrobi się nic, praca w samorządzie to gra zespołowa" - powtarza prezydent Gdyni.

Rzecznik prasowy magistratu Joanna Grajter, zapytana przez PAP o sekret sukcesu swojego szefa wymieniła jego "autentyczność, naturalność i wręcz harcerską rzetelność". Według Grajter, z pewnością dla gdynian ważny jest też fakt eksponowania przez prezydenta Szczurka etosu swojego rodzinnego miasta i lokalnej dumy gdynian. "Jesteśmy przecież dziedzicami romantycznej historii polskiego, dzielnego miasta" - powiedziała PAP rzecznik.

Jak dodała, niektórzy "chcą ubrać prezydenta Szczurka w mundur żandarma czy generała". "W rzeczywistości jednak prezydent jest autentycznym liderem" - powiedziała.

Wśród najważniejszych osiągnięć minionej czteroletniej kadencji Wojciecha Szczurka wymienia się m.in. przebudowę i modernizację Trasy Kwiatkowskiego (łączy ona gdyński port z miastem i obwodnicą Trójmiasta) oraz Węzła św. Maksymiliana (prace są na ukończeniu). W ostatnich latach udało się też wybudować w Gdyni halę widowiskowo-sportową oraz boisko do rugby. Trwa również przebudowa miejskiego stadionu.

W swoim programie wyborczym na kolejną kadencję Szczurek zapowiedział m.in. kontynuację rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, zagospodarowanie Mola Rybackiego, utworzenie portu lotniczego Gdynia-Kosakowo wraz ze strefą produkcyjno-usługową wokół niego. Planowana jest również dalsza budowa i modernizacja dróg lokalnych, dzielnicowych i osiedlowych.

W nadchodzących latach Szczurek zapowiada też m.in. rozwój sieci trolejbusowej w mieście, wsparcie policji w budowie nowych komisariatów, zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach. Obecny prezydent Gdyni chce też nadal działać na rzecz rozwoju Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz otworzyć dwie nowe instytucje kulturalne: Galerię Miejską i Muzeum Emigracji.

Żona prezydenta Gdyni, Barbara, jest doktorem nauk biologicznych. Państwo Szczurkowie mają trzech synów: Mateusza, Marka i Macieja.

Zapytany o hobby, prezydent Gdyni wymienia turystykę, gotowanie (poznawanie od strony praktycznej smaków kuchni świata), pływanie oraz kolarstwo.