Utrzymywanie się stawek depozytowych blisko stopy referencyjnej NBP potwierdza nasze wcześniej przypuszczenia (raport dzienny z 15 marca), że operacje otwartego rynku banku centralnego mogą stawać się bardziej efektywne. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że w najbliższych tygodniach oprocentowanie dla depozytów międzybankowych w terminie O/N będzie utrzymywać się, tak jak przed kryzysem, na poziomie wyznaczanym przez Radę Polityki Pieniężnej (w okolicach stopy referencyjnej). Tym samym spodziewamy się poprawy mechanizmu transmisji polityki pieniężnej na gospodarkę.

Sygnalizowana poprawa skuteczności działań operacyjnych NBP nie przełożyła się jeszcze na wzrost stawek instrumentów pochodnych. To może sugerować, że zdaniem uczestników rynku mamy do czynienia z jedynie przejściowym i nietrwałym wzrostem kosztu finansowania. Nie można tego wykluczyć. Niemniej jednak, jeśli rynek nie dostrzega wspomnianych zmian, to przykładowo stawki OIS 2W na poziomie 3,15%-3,20%, czy 2M w wysokości 3,35-3,45% wydają się atrakcyjne do zajmowania długich pozycji. Notowania instrumentów pochodnych uwzględniają wysokie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w kwietniu (w połowie), a także utrzymujący się spread pomiędzy stawką POLONIA, a stopą referencyjną NBP.
Nieoczekiwana, widoczna w tym tygodniu tendencja do spadku rentowności SPW oraz kontraktów IRS kontynuowana była również podczas środowej sesji. Tym razem odnotowany został spadek kwotowań po odpowiednio: 1-3 pb i 1-7 pb. W ciągu zaledwie trzech dni krzywa dochodowości w sektorach 2-5 lat obniżyła się już o około 13 pb, a kontraktów IRS o 17-23 pb. Tak wysoka dynamika zmian była przede wszystkim efektem spadku ryzyka podwyżki stóp procentowych na kwietniowym posiedzeniu RPP po publikacji zaskakująco niskiej inflacji w lutym 2011 r. W środę scenariusz umiarkowanej polityki monetarnej wsparły jeszcze dane z rynku pracy. GUS podał bowiem, że w lutym br. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,1% r/r wobec prognozowanych przez analityków 4,9% (wg ankiety GG Parkiet). Z kolei zatrudnienie zwiększyło się o 4,1% r/r wobec oczekiwanych 4,0%. Poza danymi makroekonomicznymi cały czas pozytywny wpływ na notowania SPW i IRS ma informacja, że Ministerstwo Finansów zamierza zawierać transakcje IRS dając tym samym inwestorom sygnał, że uważa obecne kwotowania za zbyt wysokie. Silniejsze umocnienie rynku jest zgodne z naszymi oczekiwaniami, chociaż ze względu na publikację inflacji spodziewaliśmy się, że będzie ono bardziej odsunięte w czasie.

Podczas środowej sesji odbyła się aukcja obligacji skarbowych serii WZ0121 (zmiennoprocentowych) oraz IZ0823 (indeksowanych wskaźnikiem inflacji) o wartości 1,0-2,5 mld PLN. Inwestorzy zgłosili popyt w wysokości odpowiednio: 1,36 mld PLN oraz 0,98 mld PLN. Ostatecznie wyemitowane zostały papiery o wartości: 0,71 mld PLN oraz 0,32 mld PLN. Średnie ceny Ministerstwo Finansów ustaliło na poziomie 96,08 PLN oraz 96,85 PLN.



Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.