Z kolei o godz. 8:15 kontrakty terminowe na europejski indeks STOXX Europe 50 rosły o 2,00%, wskazując na to, że również otwarcie sesji na Starym Kontynencie będzie bardzo pozytywne.

Inwestorzy cały czas pozostawali pod pozytywnym wpływem piątkowych wydarzeń - interwencja państw grupy G7 na jenie oraz informacje Fed dotyczące wyników drugiej rundy testów wytrzymałości 19 największych amerykańskich banków, wskazujące na to, że część z tych instytucji może wznowić wypłacanie dywidendy, wykupywać akcje własne lub zwracać pieniądze pożyczone od państwa.

In plus na notowania spółek zadziałał także fakt wzrostu cen czarnego złota, który to nastąpił po rozpoczętej w weekend przez wojska koalicyjne operacji w Libii pod kryptonimem „Świt Odysei”, skierowanej przeciw siłom Muammara Kadafiego. Dziś o godz. 8:15 majowe kontrakty terminowe na lekką słodką ropę notowane za oceanem rosły o 1,18% do poziomu 103,05 USD/bar.

Zwiększony popyt na akcje na dalekowschodnich rynkach to także wynik ogromnych spadków, które dokonały się na parkietach w tym regionie w ostatnim tygodniu. W dniach 11-18 marca indeks MSCI Asia Pacific spadł aż o 4,44%, najmocniej od najcięższych momentów europejskiego kryzysu zadłużenia w maju ubiegłego roku i pociągnięty został w dół przede wszystkim, aż 10,22% osunięciem się głównego tokijskiego wskaźnika Nikkei 225.

Reklama

Część inwestorów wychodzi z założenia, że skala tych spadków była przesadzona i teraz przyszedł czas na zakupy, tym bardziej, że Japończycy powoli zażegnują scenariusz katastrofy nuklearnej, a jeden z najbardziej cenionych graczy rynków finansowych, czyli Warren Buffett, podkreślił, że rekordowe trzęsienie ziemi w tym kraju stwarza okazję do zakupów.

Poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny nie jest zbyt obszerny. Jedynie o godz. 15:00 opublikowane zostaną dane z USA dotyczące sprzedaż domów na rynku wtórnym za luty. W Polsce w centrum uwagi inwestorów znajdą się za to zapewne: zaplanowana na godz. 20:20 debata ministra finansów Jacka Rostowskiego i Leszka Balcerowicza w sprawie reformy OFE oraz w mniejszym stopniu dane NBP o bilansie płatniczym za styczeń.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).

Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.