Jego najnowsza książka: "Czego mafia może nauczyć managerów" to nowość w rodzącym się podgatunku przewodników dla zreformowanych przestępców. W książce autor udzielił managerom rad, pokazując techniki zarządzania gangsterów. "Nie kończ w bagażniku samochodu" czy "Dobrze jest chodzić na pogrzeby, o ile to nie jest twój własny" to tylko dwa przykładowe tytuły rozdziałów z tej książki.

>>> Czytaj też: Oszust stulecia Bernard Madoff trafił do więziennego szpitala

Według Petera Godschalka, profesora zarządzania wiedzą oraz systemami informacyjnymi Norweskiej Szkoły Systemów Informacyjnych, innowacja, szkolenie oraz podejmowanie ryzyka, to główne cechy zarówno przestępców jak i przedsiębiorców. –Zarządzanie ryzykiem to ważna umiejętność w przypadku biznesu przestępczego, ponieważ przestępcy muszą wziąć pod uwagę zarówno zagrożenie ze strony prawa jak i innych kryminalistów, zanim zdecydują się popełnić przestępstwo. – dodaje.

>>> Czytaj też: Prostytucja, przemyt i narkotyki podciągną polski PKB

Reklama

Czy wskazywanie na podobieństwa między przestępcami, a biznesem ma jakikolwiek sens? - Ależ tak- odpowiada profesor Gottschalk. - Aby walczyć ze zorganizowanymi grupami przestępczymi trzeba zrozumieć, że one funkcjonują jak firma przestępcza.

Wart uwagi jest Bernard Madoff, który w czasie ostatniego wywiadu z Financial Timesem przyznał, że istnieją podobieństwa miedzy przestępcami w białych kołnierzykach, a zabójcami. Madoff udzielił gazecie wywiadu w więzieniu, gdzie odsiaduje karę 150 lat pozbawienia wolności za zorganizowanie oszustwa, które pozbawiło inwestorów 65 mld dolarów. – To są ludzie mafii, którzy mogą zabijać, robić straszne rzeczy, a potem wracać do swoich rodzin, ale można rozdzielać te rzeczy w życiu - powiedział Madoff.

ikona lupy />
Mafia najwięcej zarabia na przemycie narkotyków, między innymi kokainy / Bloomberg