Na rynku SPW i kontraktów IRS widać było płaszczenie się krzywej dochodowości, przy ograniczonych zmianach notowań.

Od 24 VI widać gwałtowny wzrost rentowności amerykańskich Treasuries (o 15-25 pb). Najbardziej zostały przecenione papiery z 5-letniego sektora - nawet o 25 pb.

Powodów osłabienia rynku może być kilka:

• po okresie wzrostu awersji do ryzyka, którego nasilenie widać było pod koniec zeszłego tygodnia, przed głosowaniem w greckim parlamencie na rynku finansowym nastroje nieco się poprawiły. Stąd mógł spaść popyt na amerykańskie obligacje skarbowe. Potwierdza to słaby wynik poniedziałkowej aukcji 2-letnich T-Notes i wtorkowej papierów 5-letnich.

Reklama

• na ostatnim posiedzeniu (22.06) Fed nie zapowiedział zmiany polityki monetarnej. W komentarzu znalazła się informacja nt. słabszego od oczekiwań wzrostu gospodarczego, co w przyszłości może wymusić implementację „Quantitative easing III”. W reakcji na te informacje rentowności jednak spadły pod koniec zeszłego tygodnia. Trudno jest stwierdzić na, ile akurat w ostatnich dniach rynek zaczyna dyskontować zakończenie przez Fed 30 VI programu skupu obligacji. O tym, że może to być istotny czynnik, świadczy fakt, że przecena dotknęła szczególnie papierów 5-letnich, które są skupowane przez Fed (program obejmuje głównie T-Notes w sektorach od 2,5 roku do 10 lat – 86%).

• w dalszym ciągu nie zakończyły się rozmowy w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia, bez czego Stany Zjednoczone nie będą mogły zaciągać kolejnych zobowiązań (decyzja musi zapaść do 2 sierpnia). Jest to jednak czynnik o charakterze średniookresowym, tak jak wysoka podaż papierów na rynku pierwotnym, czy ryzyko redukcji ratingów Stanów Zjednoczonych.

• spekulacje nt. dywersyfikacji rezerw walutowych przez Chiny (czynnik mniej istotny).

Dalsze osłabienie rynku będzie hamować niewykluczony do końca rozwój QE III w br. (komentarz banku centralnego pozostawia przestrzeń dla takiej decyzji). Naszym zdaniem jednak rynek może zacząć dyskontować brak obecności Fed na rynku, ewentualną poprawę nastrojów na rynku finansowym po głosowaniu w greckim parlamencie, a także jednak oczekiwane w bazowym scenariuszu podwyżki stóp procentowych w USA na początku 2012 r. Stąd nie można wykluczyć zmiany trendów na rynku papierów amerykańskich, a przynajmniej wyczerpania się potencjału dla dalszego spadku rentowności. Ewentualne osłabienie rynku dotknęłoby też papiery w Europie.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.