"Polska prezydencja powinna w tej chwili zdecydowanie przyspieszyć prace nad wszystkimi antykryzysowymi mechanizmami, które mają charakter wspólnotowy i dotyczą 27 krajów, a nie tylko strefy euro, będących tzw. sześciopakiem" - powiedział w czwartek w Gdyni unijny komisarz, uczestniczący w konferencji prasowej posła PO Tadeusza Aziewicza.

>>> Czytaj też: Czy to już kryzys, czy tylko spowolnienie?

Chodzi o pakiet pięciu rozporządzeń i jednej dyrektywy (dlatego potocznie zwie się on sześciopakiem), którego celem jest przede wszystkim wzmocnienie unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu trzymającego w ryzach finanse publiczne krajów UE. Jego wdrożenie ma uchronić UE przed kolejnymi kryzysami.

Zdaniem Lewandowskiego przyjęcie tych rozwiązań będzie "bezpiecznikiem", który "utrudni rozdwojenie Europy na strefę euro i strefę nie euro". "To jest w interesie Polski i innych państw nie posiadających europejskiej waluty" - zaznaczył.

>>> Czytaj też: Prezydent Niemiec o bailoutach: Kto ostatecznie uratuje ratujących?

Lewandowski podkreślił, że jest w tej sprawie optymistą. Liczy, że antykryzysowe propozycje zostaną uchwalone we wrześniu lub październiku.

"Należy dawać odpór wszystkim egoistycznym, protekcyjnym tendencjom, które rodzą kryzys. Dla Polski niezwykle ważny jest wolny rynek, na którym lokujemy nasz eksport. Czasami również dlatego, że w kryzysie na wolnym rynku wybiera się tańsze produkty. Niemcy w kryzysie roku 2009 wybierali tańsze produkty z Polski z korzyścią dla polskiego eksportu" - dodał Lewandowski.