Lepszy od oczekiwań raport ADP sugeruje bardziej optymistyczne dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym
Opublikowany dwa dni temu raport o zatrudnieniu ADP wykazał wrześniowy wzrost liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym o 91 tysięcy – po korekcie o 2 tysiące w dół poinformowano też, że w sierpniu przybyło 89 tysięcy miejsc pracy. Rynki nie przejęły się szczególnie sierpniowymi danymi o zerowej zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, jednak my sądzimy, że były one przesadzone w kontekście innych publikacji dotyczących rynku pracy, takich jak sprawozdanie ADP czy związane z zatrudnieniem komponenty indeksu ISM (jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, rynki mają w zwyczaju uznawać dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolnicznym za wiarygodny opis stanu rynku pracy, podczas gdy w rzeczywistości są one tylko jednym z szacunków).

Podana przez ADP informacja o dodatkowych 91 tysiącach miejsc pracy świadczy o tym, iż dzisiejsza publikacja okaże się lepsza od prognoz spodziewających się przyrostu na poziomie 55 tysięcy, ponieważ ADP posługuje się inną metodologią. Oznacza to, że strajki w Verizonie wpłynęły negatywnie na dane o zatrudnieniu w pozarolniczym (-45 tysięcy), ale pozostały bez wpływu na dane ADP.

Analiza głównych składowych również wskazuje na pewną poprawę

Analiza głównych składowych zastosowana w odniesieniu do najważniejszych nieopóźnionych szeregów czasowych rynku pracy (ADP, zatrudnienie w produkcji ISM, zatrudnienie poza produkcją oraz liczba pierwszych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) również wykazuje pewną możliwość pozytywnej niespodzianki w dzisiejszym raporcie – model ten sugeruje, że we wrześniu można się spodziewać 63 tysięcy nowych miejsc pracy. Wykorzystujemy jedynie pierwszą składową główną, która wyjaśnia ponad 80% zmienności wspomnianych powyżej szeregów czasowych.

Reklama