"Banki centralne podjęły niedawno stanowcze kroki w tym kierunku i pozostaną w gotowości, aby w razie potrzeby zapewniać bankom płynność" - głosi komunikat, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez ministrów finansów i szefów banków centralnych G20.

W projekcie napisano także, że G20 oczekuje od przywódców strefy euro, którzy zbiorą się 23 października, porozumienia w sprawie zastosowania wzmocnionego mechanizmu Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) tak, aby "zmaksymalizować jego oddziaływanie".

>>> Czytaj też: Inwestorzy bojkotują europejskie banki. Za kryzys zapłacą podatnicy

"W szczególności z zadowoleniem przyjmujemy ambitną reformę europejskiego zarządzania finansowego i zakończenie w krajach strefy euro procesu ratyfikacji, niezbędnego do wdrożenia decyzji z 21 lipca 2011 roku (ze szczytu strefy euro), aby zwiększyć uprawnienia i elastyczność EFSF" - głosi projekt komunikatu.

Reklama

Słowacja była ostatnim krajem eurostrefy, którego parlament zatwierdził reformę Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, będącego jednym z głównych instrumentów walki z ogarniającym Europę kryzysem finansowym.

>>> Czytaj też: Interwencja nie działa

Pod koniec września na spotkaniu w Waszyngtonie ministrowie finansów G20 zapewnili w oficjalnym komunikacie, że banki centralne zapewnią bankom komercyjnym stabilność i dopływ gotówki.