"Wzrost produkcji przemysłowej w okresie I-IX 2011 roku wyniósł 7,0 proc. wobec 10,7 proc. przed rokiem. O ile jednak ubiegłoroczny wzrost produkcji był w znacznej mierze efektem niskiej bazy odniesienia, to w roku bieżącym produkcja jest porównywana do bazy relatywnie wysokiej. Roczny wzrost produkcji przemysłowej wyniesie ok. 7-8 proc." – głosi raport resortu na temat sytuacji w przemyśle w I-III kw. br.

"Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły [w I-III kw. br. – przyp. ISB] o 7,2 proc. wobec 1,2 proc. przed rokiem. O ile w roku ubiegłym z kwartału na kwartał notowano sukcesywny wzrost dynamiki cen, o tyle w roku bieżącym zmiany dynamiki cen wykazują niewielką tendencję malejącą. Oczekiwać można, iż roczne tempo wzrostu cen zbliży się do 7 proc." – czytamy dalej.

Zatrudnienie w przemyśle wzrosło w tym okresie o 2,4 proc. (wobec spadku o 1,1 proc. rok wcześniej), zaś w całym roku analitycy ministerstwa spodziewają się wzrostu o ponad 2,0proc. Według nich, wydajność zwiększy się w tym roku o ok. 5,0 proc. po tym, jak w I-III kw. br. wzrosła o 4,5 proc. wobec wzrostu o 11,9 proc. rok wcześniej.

„Spadek tempa wzrostu wydajności wynika ze zmniejszonej dynamiki produkcji przy jednocześnie wzrastającym zatrudnieniu" – tłumaczy resort.

Reklama

Ekonomiści ministerstwa przewidują, że realny wzrost wynagrodzenia wyniesie w tym roku 1,7proc. W I-III kw. br. spowolnił on do 1,5 proc. z 2,2 proc. rok wcześniej. Jak podkreślają, korzystnie kształtuje się relacja tempa wzrostu wydajności pracy i tempa wzrostu wynagrodzeń realnych. "

Następuje obniżka jednostkowych kosztów pracy, choć w tempie wolniejszym niż przed rokiem. Wydajność pracy w okresie I-IX 2011 roku wzrosła szybciej od wynagrodzeń o 3,0 pkt proc. W skali roku należy oczekiwać spadku jednostkowych kosztów pracy" – napisano w raporcie.