WASILIOS SKURIS - 63-letni profesor prawa, od 2003 r. przewodniczący Trybunału Sprawiedliwości UE z siedzibą w Luksemburgu. Zrobił doktorat z prawa na Uniwersytecie w Hamburgu w Niemczech. Bliski współpracownik ministra finansów Ewangelosa Wenizelosa. Tak jak on urodził się w Salonikach na północy kraju i również jest specjalistą w dziedzinie prawa konstytucyjnego. Były minister spraw wewnętrznych w dwóch rządach przejściowych, w latach 1989 i 1996.

>>> czytaj też: Z EFSF można strzelać z kapiszonów, ale nie iść na wojnę

LUKAS PAPADEMOS - 64-letni były gubernator Banku Grecji (1994-2002). Z tego stanowiska kierował wejściem Grecji do strefy euro. Były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w latach 2002-2010 u boku Jean-Claude'a Tricheta. Papademos, który jest profesorem ekonomii, uznawany był za siłę napędową EBC. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Harvarda w USA, gdzie prowadzi zajęcia o nazwie "globalny kryzys finansowy: odpowiedzi i wyzwania".

>>> Polecamy: Długi odbierają suwerenność. Grecja będzie rządzona z Frankfurtu

Reklama

PANAGIOTIS RUMELIOTIS - 64-letni ekonomista, wykładowca uniwersytecki, przedstawiciel Grecji w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW). Urodzony w Egipcie. Zrobił doktorat z ekonomii na paryskim uniwersytecie Universite de Paris II. Pełnił kilkakrotnie urząd ministra w latach 80. za rządów socjalisty Andreas Papandreu, czyli ojca odchodzącego szefa rządu Georgiosa Papandreu. Znawca spraw europejskich. Był kojarzony z tzw. skandalem Koskotasa, czyli aferą polityczno-finansową, która doprowadziła do upadku socjalistycznego rządu PASOK w 1989 r.

NIKIFOROS DIAMANDUROS - 69-letni profesor nauk politycznych. Od 2003 r. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich, bliski współpracownik byłego premiera Kostasa Simitisa (1996-2004). Wykształcony w USA, na Uniwersytecie w Indianie i Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Uważa, że stanowisko rzecznika pozwala mu jedynie na "przekonywanie", a nie "na zmuszanie" i stosowanie "bardziej elastycznych procedur niż sąd".