Pomimo tego iż dziś po raz kolejny mamy w planach niewiele danych, możemy spodziewać się pewnych zmian przed od dawna oczekiwanym zaplanowanym na piątek, 9 grudnia, szczytem UE.

Do innych godnych uwagi informacji ze strefy euro zaliczyć można informację o tym, że zaproponowany przez premiera Grecji Papademosa budżet na 2012 r. został zatwierdzony przez parlament – w dokumencie tym przewidziano obniżenie deficytu o połowę do 5,4% PKB.

Czy ESM otrzyma finansowanie z EBC?

Wydaje się, że unijni decydenci mają zamiar wdrożyć nie jeden, a dwa fundusze ratunkowe (Europejski Instrument Stabilności Finansowej i Europejski Mechanizm Stabilizacyjny) – co więcej, mają oni zamiar dopilnować, aby ESM, który pierwotnie miał przejąć zadania EFSF w 2012/13 r., otrzymał dostęp do finansowania z Europejskiego Banku Centralnego. Przekonanie UE o możliwości wdrożenia dwóch funduszy (być może lewarowanych) jest tym bardziej kuriozalne, że rynki obligacji udaremniły już niedawną aukcję papierów EFSF (zakończyła się niepowodzeniem), zaś po szczycie rating EFSF może równie dobrze zostać obniżony wraz z ratingiem 15 z 17 członków strefy euro.

Reklama

Dziś sporo raportów o produkcji przemysłowej

Norwegia, Wielka Brytania i Niemcy publikują dziś raporty o produkcji przemysłowej – i to musi nam wystarczyć. W tym ostatnim przypadku mieliśmy wczoraj do czynienia z potężnym wzrostem zamówień o 5,2% (choć nastąpił on po koszmarnym wrześniowym spadku o 4,6%), zaś po wrześniowym spadku o 2,7% moglibyśmy oczekiwać kolejnego wielkiego powrotu dobrej kondycji niemieckiego przemysłu, choć analitycy pozostają ostrożni i spodziewają się wzrostu o jedynie 0,3%.