„Polskie akcje są grą na stopniowo pozytywnie zarysowujących się wiadomości z Europy w połączeniu z relatywnie mocnymi krajowymi wskaźnikami makro. Wzrost Polski powinien się utrzymywać na tle większości pozostałych krajów Europy, a inflacja i stopy procentowe powinny nadal zachowywać się 'dobrze'. Wyceny są historycznie atrakcyjne, czynnikiem pozytywnym jest płynność zarówno ze strony krajowych i zagranicznych inwestorów" – czytamy w raporcie.

>>> Czytaj też: Sobolewski: Wyprzedziliśmy już Wiedeń, GPW wyrasta na ważnego gracza w skali całej Europy

Według HSBC polskie akcje są notowane z P/E na poziomie 8,4x na 2011, 9x na 2012, 8,8x na 2013. HSBC wskazuje, że polskie banki wciąż „odnajdują się na europejskim rynku finansowym, ale już w mniejszej skali niż w 2008". „Odkąd pozyskiwanie finansowania staje się trudniejsze i kosztowniejsze zaczyna powodować to presję na płynność sektora. Ponadto wymagania w kwestii rekapitalizacji europejskich banków, m.in. właścicieli polskich instytucji, może zmusić ich do sprzedaży swoich udziałów co powoduje ryzyko nadpodaży" – czytamy dalej.

Jeśli euro kryzys będzie się pogłębiał, będzie to miało negatywny wpływ na perspektywy gospodarcze Polski. Jednak HSBC oczekuje, że stopniowe działania mające na celu poprawę sytuacji w strefie euro, wpłyną również pozytywnie na Polskę. Analitycy zwracają uwagę, że historycznie europejskie wskaźniki jak chociażby IFO dodatnio korelowały z notowaniami polskich akcji.

Reklama

>>> Czytaj też: Inwestycje na czas kryzysu: ryzyko ograniczone do minimum

„Krajowy cykl ekonomiczny również wygląda korzystnie dla polskich akcji. Dynamika polskiego PKB jest stabilna, pomimo presji na eksport. Inflacja osłabła zmniejszając presję na stopy procentowe, ale będzie trudno obniżyć ich poziom. Jednak inflacja i stopy nie są w Polsce przeszkodą dla akcji" – zaznaczono w raporcie. Analitycy HSBC wskazują za to, że ogłoszony przez rząd plan wprowadzenia podatku od kopalin lub rozważanie podatku od sektora finansowego powodują powrót ryzyka politycznego.

„Trendy w płynności rynkowej również wspierają polski akcje. Fundusze inwestujące na emerging markets są niedoważone w polskich akcjach według danych EPFR, za to są przeważone w Czechach i na Węgrzech" – podano również.