Pozwolenie nie obejmuje płyty boiska, gdzie nadal trwać będą prace. Ich zakończenie przewidziane jest na połowę stycznia, tak by 11 lutego boisko było gotowe do rozegrania inauguracyjnego meczu.

Podczas krótkiej uroczystości Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Andrzej Kosowski przekazał Narodowemu Centrum Sportu dokument dopuszczający obiekt do użytkowania. Kilkudziesięciu gości, wśród których byli minister sportu Joanna Mucha i wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, miało okazję, w towarzystwie gospodarza, prezesa NCS Rafała Kaplera obejrzeć stadion z głównej promenady, a chętni odbyli spacer po całym obiekcie.

Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego finału budowy minister sportu wyraziła nadzieję, że stadion nie tylko służyć będzie wydarzeniom sportowym i kulturalnym, ale pełnić będzie także funkcję swego rodzaju "przedsiębiorstwa", wykorzystując ogromne powierzchnie konferencyjne i komercyjne mieszczące się pod trybunami.

"Może ten obiekt przyczyni się też do tego, aby nadeszło lato ... przepraszam: wiosna, dla polskiej piłki nożnej" - powiedziała minister Mucha, a jej rozmyślne przejęzyczenie, nawiązujące do nazwiska prezesa PZPN, wzbudziło wesołość gości piątkowej uroczystości.

Reklama

"Jestem w ministerstwie dopiero od miesiąca i mam ten przywilej, że mogę odebrać pozwolenie na użytkowanie stadionu" - dodała Mucha, podkreślając, że przekazanie obiektu jest zasługą całej "armii ludzi", w tym jej poprzedników na ministerialnym stanowisku. Budowę Stadionu Narodowego uznała za "rekordowe przedsięwzięcie", bowiem biorąc pod uwagę zakres prac i rozmiary obiektu zakończenie budowy po 2,5 roku jest dużym sukcesem.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski dziękował podległym sobie służbom podkreślając, że kilkunastodniowy proces obioru przebiegał bardzo sprawnie dzięki zaangażowaniu inspektorów budowlanych, policji, straży pożarnej, inspekcji sanitarnej oraz doskonałej współpracy z inwestorem i wykonawcą.

>>> Czytaj też: Architekt Edmund Obiała: Budujemy rekordzistę - Stadion Narodowy to najdroższy stadion świata

Generalnym sprawdzianem zarówno samego stadionu jak i jego obsługi mają być dwa wydarzenia sportowe zaplanowane na luty przyszłego roku - mecz Superpucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa i Wisłą Kraków (11 lutego) oraz towarzyskie spotkanie piłkarskich reprezentacji Polski i Portugalii (29 lutego). Jak ujawnił prezes NCS, w sumie w przyszłym roku na Stadionie Narodowym odbędzie się kilkanaście dużych imprez, w tym pięć meczów mistrzostw Europy, a także kilka koncertów gwiazd estrady.

Stadion Narodowy w Warszawie będzie główną areną piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku w Polsce. Odbędą się tu trzy mecze grupowe, spotkanie ćwierćfinałowe i półfinał.

Wybudowany nad prawym brzegiem Wisły stadion wyróżnia się nowatorskimi rozwiązaniami. Dzięki zamontowaniu ruchomego dachu, który w kilkanaście minut zamienia stadion w ogromną halę, można na nim organizować imprezy niezależnie od warunków atmosferycznych.

Stadion został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner. Pierwszy etap budowy, podczas którego rozebrane zostały pozostałości starego Stadionu X-lecia, rozpoczął się w październiku 2008 roku. Całkowity koszt obiektu to 1,915 mld złotych.

Na trybunach będzie mogło zasiąść 58 tys. osób. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych, a łączna powierzchnia dachu (wraz z częścią rozsuwaną) - cztery hektary.