Zmniejszony apetyt na ryzyko jest w piątek widoczny także na polskim rynku, jednak głównie tylko na walutowym.
Wydaje się, że inwestorzy zdecydowali się na delikatne skrócenie swojego zaangażowania w europejskie aktywa jednak nie tylko z czystej chęci wzięcia zysku z ostatnich zwyżek, ale też z racji mniejszych już, ale nadal utrzymujących się wśród nich obaw o finansową przyszłość Grecji. Choć rynek żywi obecnie nadzieje na to, że trwające w piątek, już trzeci dzień rozmowy Greków z przedstawicielami prywatnych wierzycieli zakończą się zawarciem porozumienia, a pozytywny dla Hellady będzie też wynik mającej miejsce od wtorku w tym kraju misji Troiki (Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego), to widać też to, że na w razie czego woli on przed weekendem zmniejszyć nieco swoją ekspozycje na akcje Starego Kontynentu i na euro.

In minus na nastroje uczestników rynków, w szczególności tych giełdowych, działają dziś także rozczarowujące wyniki dwóch amerykańskich spółek: Google i General Electric.

Piątkowe zagraniczne kalendarium ważniejszych danych makro jest praktycznie puste. Jedynie o godz. 16:00 napłyną doniesienia ze Stanów Zjednoczonych o sprzedaży domów na rynku wtórnym za grudzień. Średnia prognoz wskazuje, że wzrosła do poziomu 4,65 mln, najwyższego od maja 2010 r. i wobec 4,42 mln w listopadzie.

Wzrost inflacji bazowej

Reklama

Dziś o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikował dane o inflacji bazowej za grudzień. Trzy z czterech jej wskaźników zanotowały wzrost (inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii - czyli netto - oraz tzw.15 proc. średnia obcięta), a jeden z nich się obniżył (inflacja po wyłączeniu cen administrowanych).
Najpilniej śledzona na rynku miara inflacji bazowej, czyli ta netto przyśpieszyła w ostatnim miesiącu w ujęciu rok do roku do 3,1% z 3,0% w listopadzie. Na rynku oczekiwano, że utrzyma się ona na poziomie z poprzedniego miesiąca.

Bieżąca sytuacja rynkowa

W piątek o godz. 14:49 indeks WIG20 co prawda szedł w górę o 0,08% do 2246,11 pkt, ale już złoty tracił na wartości 0,20% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,3173) i 0,42% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,3459). W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 0,37% do 255,62 pkt, a kurs EUR/USD spadał o 0,49% do 1,2903.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.