"2 lutego 2012 roku spółki otrzymały informację o podjęciu przez Ministra Gospodarki decyzji w sprawie udzielenia Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA zgody na uruchomienie zapasów obowiązkowych gazu ziemnego zgromadzonych w podziemnych magazynach gazu należących do PGNiG SA " - czytamy w komunikacie.
W czwartek informowano, że obecne dobowe zapotrzebowanie na gaz ziemny wysokometanowy dla klientów PGNiG kształtuje się na poziomie około 68 mln m sześc./dobę i zostanie pokryte w następujący sposób: dostawy gazu ze źródeł krajowych wyniosą ok. 7,2 mln m sześc. na dobę, dostawy z importu ok. 40,8 mln m sześc. na dobę, pozostałe ilości zostaną odebrane z podziemnych magazynów gazu.
>>> Czytaj też: PGNiG przykręca kurek z gazem największym odbiorcom. Minister gospodarki uwolni zapasy
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz PGNiG podkreśliły w czwartkowym komunikacie, że odbiorcy w Polsce, poza wprowadzonymi czasowo ograniczeniami w ramach umów handlowych dla trzech zakładów przemysłowych, otrzymują gaz zgodnie z zapotrzebowaniem W środę PGNiG - na wniosek operatora gazociągów przesyłowych Gaz-Systemu, z powodu dużego wzrostu zapotrzebowania na gaz w związku z niskimi temperaturami - ograniczyło dostawy gazu do Zakładów Chemicznych Police, PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy.
Gaz System uzasadnił konieczność wprowadzenia ograniczeń dla odbiorców "spodziewanym wzrostem zapotrzebowania na gaz ziemny wysokometanowy do poziomu przekraczającego 70 mln m. sześc./dobę i zagrożeniem niezbilansowansowania systemu przesyłowego".