Firma podała, że chodzi o dostawy z należących do Arevy kopalń uranu. Porozumienie otwiera też drogę do wspólnego przedsięwzięcia: EDF może się zaangażować finansowo w nowy projekt wydobywczy w zamian za część produkcji. Będzie to jednak jeszcze wymagało uzgodnienia dalszych umów. W sumie porozumienie może objąć dostawę 20 tys. ton naturalnego uranu.

Obecnie 40 proc. używanego przez EDF paliwa jądrowego pochodzi od Arevy.

Porozumienie Areva-EDF jest efektem decyzji francuskiej Rady Polityki Nuklearnej, która rok temu poleciła obu koncernom nawiązanie strategicznej współpracy w dziedzinie zarządzania cyklem paliwowym i podpisanie porozumienia ws. długoterminowych dostaw uranu. Rada poleciła też wtedy Arevie opracowanie strategii rozwoju oddziału wydobywczego firmy.

Rada Polityki Nuklearnej, kierowana przez prezydenta Francji, składa się w większości z członków rządu. Zgodnie z obwiązującym prezydenckim dekretem z 2008 r. Rada definiuje najważniejsze dla Francji kierunki w sektorze nuklearnym, m.in. politykę energetyczną, eksportową, bezpieczeństwa czy w dziedzinie ochrony środowiska.

Reklama

Państwowy Electricite de France to m.in. największy na świecie operator elektrowni jądrowych. Koncern dysponuje również konwencjonalnymi źródłami energii.

Kontrolowana przez państwo Areva zajmuje się projektowaniem i budową reaktorów oraz najważniejszych elementów elektrowni jądrowych, wydobyciem uranu, przeróbką zużytego paliwa jądrowego. Koncern ma również oddział zajmujący się energią odnawialną.