Złoty wyceniany jest przez rynek na: 4,1675 PLN za euro, 3,1179 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4570 PLN względem franka szwajcarskiego. Na rynku długu trwa wspominany uprzednio impuls spadkowy w wycenie polskich obligacji. Szczególnie widoczne jest to w przypadku rentowności papierów o krótszym terminie zapadalności (2-letnie), których oprocentowanie wynosi obecnie 4,683%. Warto nadmienić, iż ruch ten odbywa się przy lekko spadających cenach długu portugalskiego oraz włoskiego, a rosnących wycenach bundów oraz gilt’ów.

Wczorajsza sesja na złotym przyniosła zmienność rzędu 3gr na EUR/PLN oraz, aż 7gr w przypadku zestawienia z dolarem amerykańskim. W początkowej fazie handlu złoty lekko tracił, jednak w godzinach popołudniowych wyraźnie poprawiły się nastroje na rynkach globalnych, co znalazło również odzwierciedlenie w wycenie polskiej waluty.

Złoty był liderem wzrostów wśród walut Europy środkowo-wschodniej wspierany przez duży popyt z zagranicy. Tłumaczyć można to otwarciem przez MSP sprzedaży ok. 7% akcji PGE w trybie przyspieszonej budowy książki popytu. Ostatecznie Skarb Państwa mógł pozyskać z tej transakcji nawet 2,5 mld. Wymiana środków na rynku pozwalała zagranicznym podmiotom na szybkie wzięcie udziału w tej ofercie, co istotnie przełożyło się na zainteresowanie naszą walutą.
Ponadto podczas wczorajszego handlu uczestnicy rynku sygnalizowali, iż Bank Gospodarstwa Krajowego jest aktywny w arkuszach, najprawdopodobniej sprzedając dewizy pozyskane z funduszy Europejskich. Natężenie aktywności resortu na rynku złotego może mieć związek z zapowiadanym ostatnio ograniczeniem działalności instytucji centralnej (resort MF/BGK) na rynku w II i III kwartale.

W trakcie wczorajszej sesji inwestorzy poznali również minutes (zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia RPP), które miało miejsce w środę 8 lutego br., a więc przed niższym od oczekiwań odczytem inflacji za styczeń na poziomie 4,1% wobec oczekiwanych 4,3%. Pomimo kontynuacji jastrzębiego tonu komunikatu wskazującego, iż gremium obawia się, że spowolnienie inflacji może okazać się wolniejsze niż sądzono, to w dalszym ciągu kluczowy będzie marcowy odczyt projekcji inflacyjnej NBP. Najprawdopodobniej na bazie tego wskaźnika część względnie neutralnych członków Rady przyjmie adekwatne stanowisko dotyczące stóp procentowych w najbliższych kwartałach.

Reklama

Jednocześnie podczas wczorajszej sesji miała miejsce aukcja długu Węgierskiego, gdzie udało się uplasować całą pulę 45 mld HUF, jednak po wyraźnie wyższym niż poprzednio oprocentowaniu (8,62% wobec 8,30%). Powrót problemów na Węgrzech (propozycja zamrożenia funduszy spójności) jak dotąd nie przebija się do świadomości uczestników rynku aktywów Europy Środkowo – Wschodniej, jednak w przypadku jego dalszej eskalacji scenariusza takiego nie można wykluczyć.

Podczas dzisiejszego handlu z wiadomości z kraju poznamy jedynie podaż bonów skarbowych na poniedziałkową aukcje MF. Zgodnie z ostatnimi wypowiedziami przedstawicieli MF Polska zrealizowała już ok. 40% potrzeb pożyczkowych dla budżetu na 2012r – co przy tak burzliwych rynkach i względnie atrakcyjnej wycenie polskiego długu wydaje się właściwie objętą strategią.

Nastroje kształtowane będą dzisiaj przez doniesienia dotyczące rozpoczynającego się szczytu ministrów Finansów G20. Wczorajsze spekulacje wskazywały, iż może dojść do komplikacji w zakresie zwiększenia siły finansowej MFW. Ponadto w kalendarzu mamy dzisiaj aukcję długu włoskiego, jednak wydaje się, iż nie powinno być znacznych problemów z uplasowaniem instrumentów na rynku.

Z technicznego punktu widzenia koszyk złotego BOSSA PLN dotarł do kluczowego oporu, potencjalnie ograniczając możliwość dalszej zwyżki – jednak z uwagi na ostatnią silę polskiej waluty możliwe jest naruszenie ostatnich minimów w przypadku sprzyjających nastrojów na rynku globalnym.

EUR/PLN: Skokowy wzrost zainteresowania polską walutą przełożył się na szybki powrót w ramy poprzedniej konsolidacji z zakresu 4,15 – 4,18 PLN. Podczas dzisiejszej sesji można spodziewać się powolnego oscylowania w kierunku dolnego ograniczenia.

Wsparcia: 4,158 PLN 4,15 PLN
Opór: 4,18 PLN, 4,20 PLN

USD/PLN: Wyraźne wybicie ostatnich minimów generuje jednoznaczny sygnał kontynuacji trendu spadkowego na parze, generując graczom preferującym strategie typu PA sygnał zajęcia pozycji. W przypadku dalszych zwyżek na eurodolarze możliwy jest ruch w kierunku 3,10 PLN.
Wsparcie: 3,10 PLN, 3,09 PLN
Opór: 3,13 PLN, 3,17 PLN

CHF/PLN: Wyjście dołem z chwilowej konsolidacji generuje sygnał sprzedażowy sugerujący potencjalny ruch w kierunku 3,43 PLN.
Wsparcia: 3,43 PLN, 3,40 PLN
Opór: 3,45 PLN, 3,47 PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.