Oznacza to brak większych zmian warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym i wyraźny zwrot w porównaniu do stycznia, kiedy wskaźnik osiągnął poziom najwyższy od sześciu miesięcy. "Lutowe dane PMI, opracowane przez Markit dla HSBC, zasygnalizowały stagnację w polskim sektorze przemysłowym, co nastąpiło po pozytywnym początku roku. Liczba nowych zamówień powróciła na terytorium spadków, co w rezultacie przyczyniło się do jedynie niewielkiego wzrostu wielkości produkcji. Wzrost aktywności zakupowej został wstrzymany, co sugeruje wzrost zapasów materiałów. Inflacja kosztowa pozostała na umiarkowanym poziomie. Z nieoficjalnych danych z badań wynika, że szczególnie ciężkie zimowe warunki pogodowe w lutym miały negatywny wpływ na warunki gospodarcze" - głosi komunikat. Po wyraźnym wzroście odnotowanym w styczniu, w lutym liczba nowych zamówień zmalała, zauważa Markit.

Część firm uzasadniała mniejszy napływ nowych zamówień niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W lutym liczba nowych zamówień eksportowych także zmalała. "W lutym wielkość produkcji w Polsce wzrosła trzydziesty pierwszy miesiąc z rzędu. W wyniku spadku liczby nowych zamówień, wzrost wielkości produkcji w najnowszym okresie badań w dużej mierze był podtrzymywany realizacją istniejących zamówień. Z kolei zaległości produkcyjne spadły dziewiąty miesiąc z rzędu, a tempo wzrostu produkcji uległo spowolnieniu i było niewielkie" - czytamy dalej w komunikacie. Analitycy zwracają także uwagę, że lutowe dane wskazały na ogólnie słaby trend, jeśli chodzi o aktywność zakupową w polskim sektorze przemysłowym. "Było to wynikiem głównie wzrostu niewykorzystanych zapasów środków produkcji, stagnacji napływu nowych zamówień oraz zakłóceń harmonogramu dostaw spowodowanych trudnymi warunkami zimowymi.

Czas dostaw wydłużył się w najszybszym tempie od lipca ubiegłego roku" - tłumaczą. "W lutym stagnacja warunków w polskim sektorze przemysłowym znalazła odzwierciedlenie w spadku zatrudnienia, który odnotowano po raz drugi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Nastąpiło to po szesnastu miesiącach nieprzerwanego wzrostu liczby miejsc pracy" - napisał także Markit. W lutym inflacja kosztów produkcji uległa wyraźnemu osłabieniu, po tym jak na początku roku przyspieszyła do najwyższego poziomu od dziewięciu miesięcy, podkreślono również w komunikacie. (ISB) tom