TMR, który jest zainteresowany przejęciem spółki Polskie Koleje Linowe, planuje po zakończeniu akwizycji dalsze inwestycje w Polsce. Spółka chce wejść w posiadanie hoteli w Zakopanem i okolicach - poinformował w rozmowie z PAP prezes spółki Bohus Hlavaty.

"W sobotę walne zgromadzenie TMR zadecyduje o dual-listingu w Warszawie. Na giełdę w Warszawie chcielibyśmy wejść jesienią, w październiku lub listopadzie" - powiedział Hlavaty.

"Może się tak zdarzyć, że jednocześnie TMR zacznie być notowany na giełdzie w Pradze, ale nie możemy nic na razie powiedzieć na pewno" - dodał.

Pytany o połączenie debiutu na giełdzie w Warszawie z emisją akcji, Hlavaty powiedział: "Obecnie nie rozważamy emisji akcji. Takie plany mogą się pojawić, kiedy na horyzoncie pojawi się duża akwizycja lub przejęcie, a i wtedy trzeba pamiętać, że spółka ma obecnie bardzo niskie zadłużenie".

Reklama

TMR jest obecnie notowany na giełdzie w Bratysławie. Kapitalizacja spółki na słowackiej giełdzie wynosi ok. 300 mln euro.

Prezes poinformował, że w przypadku przejęcia Polskich Kolei Linowych, TMR planuje inwestycje w hotele w Zakopanem lub okolicach.

"Jeżeli uda się nam przejąć PKL to wejdziemy potem w hotele w Zakopanem lub w okolicach. Logika naszego biznesu polega na tym, że trzeba mieć udziały w infrastrukturze, aby dobrze mogły działać hotele. Jeżeli wchodzimy w jakiś region to chcemy mieć tam też hotele" - powiedział.

Pytany o wielkość potencjalnych celów akwizycyjnych, Hlavaty powiedział: "1 mln euro to jest skala, która jest widoczna w naszym przychodach, nie chcemy wchodzić w projekty małe".

W październiku cztery gminy: Szczawnica, Krynica-Zdrój, Czernichów i Zawoja podpisały list intencyjny z TMR. Celem listu jest zawarcie publiczno-prywatnego konsorcjum zainteresowanego zakupem akcji Polskich Kolei Linowych (PKL). Prywatyzację spółki planowano na przełomie 2011/2012 roku. Właścicielem PKL jest PKP (pośrednio Skarb Państwa).

PKL to publiczny operator przewozów osobowych w regionie górskim, powstały wskutek restrukturyzacji i komercjalizacji Polskich Kolei Państwowych. Firma zatrudnia 210 pracowników, posiada dziewięć kolei (m.in. kolejki linowej na Kasprowy Wierch i Gubałówkę), siedem wyciągów, pięć zjeżdżalni, 100 ha tras narciarskich i przewozi rocznie 6 mln pasażerów.

TMR to największa firma z branży turystycznej na Słowacji. Spółka jest właścicielem kurortów narciarskich i hoteli w obszarze Wysokich i Niskich Tatr, oraz Tatralandii, największego ośrodka wód termalnych na Słowacji.

W roku obrotowym 2010/2011, zakończonym 31 października 2011 r., TMR zanotował 9,2 mln euro skonsolidowanego zysku netto i 12,2 mln euro EBITDA przy przychodach na poziomie 38,7 mln euro.