Nowe pieniądze do dyspozycji Funduszu dają oczywiście jakiś komfort, ale jest on na tyle ograniczony, iż na początku tygodnia rynek pozostawać będzie pod wpływem nadchodzących aukcji i czynników ryzyka politycznego. Pierwsza tura wyborów we Francji potwierdza rosnące szanse na zwycięstwo F. Hollande, który w ocenie inwestorów będzie kładł mniejszy akcent na współpracę UE (z Berlinem) w zakresie konsolidacji finansów publicznych. Druga tura wyborów 6 maja. Ryzyka na europejskim długu wynikają jednocześnie z sytuacji w Holandii gdzie praktycznie rząd upadł w wyniku braku dalszej politycznej aprobaty dla polityki konsolidacyjnej. Holandia wychodzi jutro na rynek z ofertą obligacji ( w tym długoterminowych). Po piątkowej sesji, sytuacja na podstawowych rynkach nie zmieniła się. Rentowności krzywych Bund i UST oscylowały na poziomach wsparć, wskazując na dużą wrażliwość rynku. W obecnej sytuacji wydaje się, iż rynek czekać będzie na jednoznaczny sygnał z Fed (spotkanie jutro), aby obrać nowy kierunek. Premia za ryzyko (i zmienność w tym tygodniu) będzie utrzymywana w naszej ocenie na wysokim poziomie. Na dynamikę zmian będą wpływać dane makro. Dzisiejsze odczyty PMI osłabiają siłę danych z gospodarki Niemiec (po silnym ZEW i Ifo), utrwalając risk off na rynku stopy i osłabiając euro. Future na Bunda rozpoczęły sesję nieco powyżej piątkowego zamknięcia 140,60 szukając wzrostów w stronę 140,85 (ważny szczyt, podczas gdy pierwsze ważne wsparcie to 140,30) potwierdzając utrzymywanie się 10-letniego Bunda na 1,70%.

Polski dług wsparty napływem fundamentalnych informacji. Wskazywaliśmy (w tygodniku), iż interesujący przepływ na rynku pieniężnym będzie miał miejsce w środę (rozliczenie obligacji PS0412 oraz poprzednio tygodniowej aukcji i dzisiejszej aukcji bonów) tym bardziej, iż rynek stawia czoła ostatnim dniom rezerwy. Dziś na MF zaoferuje 31-tygodniowe bony o wartości 1,0-1,5 mld PLN (wobec planowanych 1,0-3,0 mld PLN).Kolejne dane w kalendarzu na polskim rynku to sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia – wiele powiedzą o nastrojach wśród konsumentów. Dla rynku stopy procentowej ciekawa będzie publikacja minutes RPP (czwartek). W ciągu tygodnia o ile RPP nie zniweluje istotności ostatnich danych o produkcji (początek sesji to wsparcie od A. Bratkowskiego, który nie widzi potrzeb podwyżek stóp), stabilne wsparcie widać głównie na krótszym końcu krzywej. Ryzyka europejskie i możliwe odreagowania na krzywych bazowych w ciągu tygodnia mogą utrzymywać w ryzach popyt na dłuższy koniec w dalszej części tygodnia. Relatywnie jednak - polski dług może spodziewać się dzisiaj wsparcia. Wraz z publikacją danych europejskich na temat dług/PKB, Polska może oczekiwać relatywnego wsparcia, stąd ponownie na początku tygodnia można oczekiwać dekorelacji polskiego rynku od rynków bazowych. Oscylowanie w przedziale 4,63-4,70% dla OK0114, 4,92-5,02% dla PS0412 oraz 5,44-5,55%.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama